آمریکا: فرودگاه کابل ایمن نباشد سفارت‌های خارجی تعطیل می‌شود

  • انتشار: ۲۳ جوزا ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 114732

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا گفت که حفظ حضور دیپلماتیک کشورهای خارجی در افغانستان نیازمند یک فرودگاه «ایمن و فعال» است.

وزارت خارجه آمریکا یک روز پس از اعلام مخالفت طالبان با پیشنهاد ادامه حضور نظامیان ترکیه برای تامین امنیت فرودگاه کابل پس از خروج نظامیان آمریکایی این اظهارات را بیان کرد.

این سخنگو که نامی از آن گرفته نشده است، تاکید کرد: یک فرودگاه امن و ایمن برای هرگونه حضور دیپلماتیک بین‌المللی ضروری است و به نفع مسافران افغان و اقتصاد افغانستان خواهد بود.

رویترز نوشت که این سخنگو از توضیح بیشتر خودداری کرد اما اظهاراتش ظاهراً پیامی به طالبان بود که اگر کشورهایی که در کابل سفارت دارند احساس کنند که دیپلمات‌های آن‌ها نتوانند بطور ایمن به یک فرودگاه فعال دسترسی داشته باشند، این کشورها ممکن است سفارت‌های خود را تعطیل کنند.

طالبان روز گذشته با هشدار درباره پیامدهای ادامه حضور نیروهای خارجی در بیانیه‌ای نوشت: اگر کسی مرتکب چنین اشتباهی شود، امارت اسلامی آن‌ها را به نگاه اشغالگر می‌بیند و در برابرش همان موضعی را می‌گیرد که در طول تاریخ در برابر اشغالگران گرفته است و مسئولیت آن هم با خود آن‌ها خواهد بود.

پیش از این «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو با تاکید بر حضور نظامیان خارجی در فرودگاه کابل گفته بود که این فرودگاه برای حضور دیپلماتیک همه کشورها و البته برای کمک‌های توسعه‌ای و سازمان‌های کمک‌رسان بسیار مهم است.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *