آمریکا خود را «الگو و استاندارد» پایبندی به حقوق بین الملل معرفی می کند

  • انتشار: ۵ ثور ۱۳۹۷
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 40138

به گزارش خبرگزاری اطلس،به نقل از تسنیم وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، مقامات واشنگتن همواره سعی دارند سایر کشورها را به خاطر به عقیده آنها، مشکلات مربوط به عدم اجرای تعهداتشان در زمینه کنترل و عدم گسترش تسلیحات، تنبیه کنند، در حالیکه کاستی‌ها وتخلفات خود در این عرصه را کاملا نادیده می گیرند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: «آمریکا خود را “الگو و استاندارد” پایبندی به حقوق بین الملل معرفی می کند، در حالیکه معیارهای خاص خود را در این عرصه تعیین کرده و این حق را برای خود قائل است تا اقدامات سایر کشورها را مورد ارزیابی قرار دهد. در این راستا، طرف آمریکایی اتهامات بی پایه و اساسی را مطرح کرده و نیازی هم برای آوردن شواهدی برای اثبات ادعای خود نمی بیند.»

در این سند یادآوری شده  روسیه همواره بر اجرای تعهدات بین المللی خود پایبند بوده و شدیدا با روشها و ابزاری که ایالات متحده برای پیشبرد اهداف خود در این راستا استفاده می کند، مخالف است و بارها فهرست تخلفات واشنگتن را یادآور شده است.

در وزرات خارجه روسیه تاکید می کنند که «چتر ضدموشکی» که آمریکا برای تامین امنیت خود ایجاد کرده، مصونیت بدون تنبیهی را برای این کشور بوجود آورده که منجر به اقدامات یکجانبه آنها شده و در عین حال عاملی برای ازسرگیری مسابقه تسلیحات هسته‌ای شده است. آمریکا با وجود موفقیت در توافق هسته‌ای با ایران،همچنان به گسترش استقرار سپرضدموشکی خود در قاره اروپا ادامه می دهد که محدودیت‌های زیادی برای کشورهای پیرامون این سپرموشکی بوجود آورده است. علاوه بر این، طرف آمریکایی نقض‌های مشخصی در اجرای پیمان نابودسازی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط داشته و دقیقا موشک‌هایی با قابلیت تبدیل سریع به این مشخصات را در خاک لهستان و رومانی مستقر کرده است. خودداری آمریکا از تصویب پیمان ممنوعیت کامل آزمایشات هسته‌ای و مواضع واشنگتن در این باره، هم راه برای مسابقه تسلیحاتی هسته‌ای را همواره کرده و از دیگر موارد بی توجهی واشنگتن به عدم گسترش هسته‌ای است