آمریکا تا سال ۲۰۱۹ با گذشتن از روسیه، بزرگترین تولیدکننده نفت جهان خواهد شد

  • انتشار: ۸ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: اقتصاد
  • شناسه مطلب: 37556

بنا بر اعلام آژانس بین المللی انرژی، آمریکا تا سال ۲۰۱۹ با پیشی گرفتن از روسیه به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل خواهد شد.

به گزارش العالم و به نقل از رویترز؛ در حالی که صنعت نفت شیل آمریکا همچنان در حال افزایش سهم خود از بازار جهانی نفت است، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد، آمریکا حداکثر تا سال ۲۰۱۹ با پیشی گرفتن از روسیه به بزرگترین تولید کننده نفت جهان تبدیل خواهد شد.

فیث بیرول، مدیر آژانس بین المللی انرژی در توکیو گفت، آمریکا اگر امسال هم نتواند از روسیه پیشی بگیرد، «در سال آینده قطعا» بزرگترین تولید کننده نفت جهان خواهد شد.

تولید نفت آمریکا اواخر سال گذشته میلادی برای اولین بار از دهه ۱۹۷۰ تاکنون به بالای ۱۰ میلیون بشکه در روز رسید و از میزان تولید عربستان فراتر رفت.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد میزان تولید نفت این کشور تا اواخر سال ۲۰۱۸ از ۱۱ میلیون بشکه در روز فراتر خواهد رفت.

اگر این پیش بینی تحقق یابد، میزان تولید نفت آمریکا از روسیه که هم اکنون اندکی کمتر از ۱۱ میلیون بشکه تولید می کند فراتر خواهد رفت.

بیرول افزود انتظار ندارد تا پیش از سال ۲۰۲۰ تولید نفت آمریکا به سقف خود برسد و تصور نمی کند تولید نفت آمریکا در ۴ تا ۵ سال آینده کاهش پیدا کند.

آمریکا همچنین به سرعت در حال افزایش صادرات نفت خود از جمله به بازار آسیاست و از این طریق سهم اوپک و روسیه از بازار آسیا را کاهش می دهد.