آمار بی سابقه ۶۵ میلیون آواره تا پایان سال ۲۰۱۵

  • انتشار: ۳۱ جوزا ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 13934

خبرگزاری فرانسه امروز به نقل از گزارش جدید کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل خبر داد که تعداد آوارگان در پایان سال ۲۰۱۵ به بیش از ۶۵ میلیون نفر در سراسر جهان رسید.

بر اساس این گزارش که همزمان با روز جهانی پناهندگان منتشر شد ‘برای نخستین بار در سال ۲۰۱۵ رکورد ۶۰ میلیونی آوارگان شکسته شد.’

در این گزارش، دو عامل درگیری های نظامی و تنش های داخلی تشدید کننده این جریان بی سابقه آوارگان شناخته شده و اعلام شد که احساسات سیاسی ضد مهاجران نیز اقدام ها برای اسکان پناهجویان را در کشورهای میزبان دچار کندی کرده است.

فیلیپو گراندی رئیس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در این بیانیه نوشت: ‘اکنون اراده کشورها برای همکاری در نه تنها کمک به پناهجویان بلکه به خاطر کل منافع بشری در بوته آزمون قرار دارد.’ بر اساس آمار سازمان ملل، تعداد آوارگان سراسر جهان در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ بیش از ۵٫۸ میلیون نفر افزایش یافت.

با توجه به جمعیت هفت میلیارد و ۳۴۹ میلیون نفری کره زمین، به ازای هر ۱۱۳ نفر، یک جنگ زده یا پناهجو وجود دارد که این نشانه ای از مخاطرات بی سابقه ای است که این کمیساریا با آن مواجه است. بر اساس آمار کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، اکنون جمعیت جهانی آوارگان از هر یک از دو کشور فرانسه یا انگلیس بیشتر است.