آماده باش نظامیان و توپخانه پاکستان پشت مرزهای افغانستان

  • انتشار: ۲ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 18416

پس از اقدام پاکستان در بستن گذرگاه های مرزی تورخم و چمن با افغانستان، اکنون برخی منابع حکایت از تشدید کم سابقه حضور نیروهای نظامی و توپخانه ای پاکستان پشت مرزهای افغانستان دارد.

شبکه های خبری پاکستان صبح دوشنبه به نقل از منابع آگاه اعلام کردند ارتش این کشور با هدف ایجاد مانع در برابر تردد شبه نظامیان و تروریست ها به ویژه جلوگیری از نفوذ تروریست ها از خاک افغانستان به داخل پاکستان، نیروهای خود را در پشت مرزهای افغانستان به شدت افزایش داده است.

در روزهای اخیر نیز ارتش پاکستان بخش هایی از مناطق افغانستان در ولایت ننگرهار را با استفاده از سلاح های سنگین، هدف آتش قرار داد که اعتراض شدید مقامات کشور را به همراه داشت و حتی برخی مقامات نظامی کشورمان تهدید به اقدام متقابل درصورت تکرار حملات پاکستان کردند.

این اقدام پاکستان، پس از حملات تروریستی مرگبار هفته گذشته در مناطق مختلف این کشور صورت گرفته است.

پاکستان مدعی است بسیاری از حملات تروریستی که در نقاط مختلف این کشور انجام می شود، توسط افرادی صورت می گیرد که عوامل حمایت کننده و آموزش دهنده آنها از جمله عوامل گروه تروریستی جماعت الاحرار وابسته به طالبان پاکستان، در پناهگاه ها و مخفیگاهای امن خود در خاک افغانستان حضور دارند.

نقاط فراوانی از مرز مشترک دو هزار 400 کیلومتری میان دو کشور همسایه، که بیشتر به شکل مناطق کوهستانی و صعب العبور است، خارج از کنترل هر دو طرف قرار دارد و این امکان را به افرادی نظیر شبه نظامیان یا مهاجران غیرقانونی می دهد که پس از بسته شدن گذرگاه های مرزی و مسیرهای عادی، از مسیرهای دیگر بین دو کشور تردد کنند و به راحتی از دیگر نقاط مرز، نفوذ کنند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟