آلیس ولس: از پیشنهاد صلح اشرف غنی به طالبان متعجب شدم

  • انتشار: ۱۵ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 37813

آلیس ولس یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید که ما از طالبان درخواست می کنیم پیشنهاد حکومت افغانستان در مورد صلح را جدی بگیرد. خانم ولس گفته است من از پیشنهاد اشرف غنی به طالبان متعجب شدم.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن؛ الیس ولس مسئول وزارت امور خارجه آمریکا در بازگشت از سفر افغانستان روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در واشنگتن اعلام کرد؛ من از پیشنهاد اشرف غنی به طالبان متعجب شدم. وی یک روند صلح به طالبان پیشنهاد کرده است که کرامت آنها را حفظ می کند. اشرف غنی تسلیم شدن طالبان را خواستار نشده است. روند صلح کابل واقعا یک رویداد تاریخی بود هر چند طالبان در آن حضور نداشتند.

الیس ولس افزود دولت افغانستان به دقت خواسته های طالبان را گوش داده و به بسیاری از انتظارات آنها پاسخ داده است. وی تاکید کرد: من واقعا تصور می کنم که طالبان از پیشنهاد اشرف غنی که بسیار فراگیر و شجاعانه است و درست کمی پس از حملات خونین طالبان به کابل مطرح شد، غافلگیر شدند. ما از طالبان درخواست می کنیم این پیشنهاد دولت افغانستان را جدی بگیرند. توپ اکنون در زمین طالبان است.

رئیس جمهور افغانستان هفته پیش در سخنرانی خود در برابر نمایندگان بیش از بیست و پنج کشور و سازمان بین المللی در کابل پیشنهاد خود را برای گفتگو با طالبان مطرح کرد. اشرف غنی که در دومین نشست روند کابل (کنفرانسی منطقه ای در پایتخت افغانستان که تمرکز آن بر تحقق صلح در این کشور استوار است) سخن می گفت، پیشنهاد کرد طالبان به عنوان یک حزب سیاسی به رسمیت شناخته شود، اجازه گشایش دفتر نمایندگی در افغانستان را داشته باشد، درباره آزادسازی نیروهای زندانی خود با کابل وارد گفتگو شود و درباره حذف اسامی سران این گروه از فهرست تحریمهای سازمان ملل متحد مذاکره کند.

این در حالیست که حدود یک ماه قبل و بعد از حملات خونین کابل دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته بود که ایالات متحده امریکا در هیچ گونه مذاکره‌ای در آینده با طالبان اقدام نمی کند و اداره‌اش تلاش دارد که به بن بست در این طولانی‌ترین جنگ ایالات متحده پایان دهد.

ترامپ گفته بود «مردم بی‌گناه از هر طرفی به قتل رسانده می‌شوند. در میان کودکان، در میان خانواده‌ها بمبگذاری می‌شود، در سراسر افغانستان کشتار صورت می‌گیرد.» رئیس جمهور ایالات متحده امریکا افزود: «بنابراین، ما دیگر با طالبان گفتگو نمی‌کنیم. شاید زمانی مذاکره صورت بگیرد، اما در زمان دور خواهد بود.»

طالبان مسلح در واکنش به راهبرد نظامی جدیدی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در افغانستان در پیش گرفته، حملات خود را به شهرها و مناطق مختلف افغانستان افزایش داده است.

سخنگوی طالبان در اولین واکنش به پیشنهاد اشرف غنی، هفته گذشته در توئیتر اعلام کرد رئیس جمهور افغانستان با پیشنهاد خود به طالبان در واقع تسلیم شدن آنها را خواستار شده است.