آغاز عزاداری دهه محرم در افغانستان؛ طالبان برای تأمین امنیت مساجد و حسینیه‌ها نیرو نفرستاده‌اند

  • انتشار: ۱۰ اسد ۱۴۰۱
  • سرویس: تیتر 1گوناگون
  • شناسه مطلب: 132039

شیعیان افغانستان برای گرامی‌داشت از دهه محرم و حماسه حسینی، برگزاری مراسم عزاداری و سینه‌زنی را در شهرهای مختلف این کشور آغاز کرده‌اند.

برگزاری مراسم عزاداری در مساجد، حسینیه‌ها و تکایای سراسر افغانستان از امروز آغاز شده است، اما نهادهای امنیتی طالبان برای تأمین امنیت عزاداران تاکنون هیچ نیروی نفرستاده‌اند.

شماری از ساکنان کابل، پایتخت افغانستان، به خبرنگار شفقنا گفته‌اند که آنها همچنان نگران تأمین امنیت حسینیه‌ها و مساجد هستند؛ زیرا طالبان در قسمت تأمین امنیت مراسم‌های عزاداری، تاکنون حاضر به همکاری نشده‌اند.

حاجی عالمی، از ساکنان غرب کابل به خبرنگار شفقنا گفت که: «تهدیدهای امنیتی زیاد است، همین امروز چند راکت در کابل فرود آمد، هیچ تضمینی وجود ندارد که فردا کدام حسینیه‌ یا مسجد هدف قرار نگیرد، اما طالبان برای تأمین امنیت عزاداران همکاری نمی‌کنند و نیرو نفرستاده‌اند.»

او افزود که در سال‌های گذشته دست‌کم چهار نیروی پولیس، ده‌ها جوان داو طلب و چندین نیروی استخباراتی در هر مسجد و حسینیه، مسئولیت تأمین امنیت عزاداران را به عهده داشتند، اما امسال حتی یک نفر پولیس برای تأمین امنیت نیامده است.

شیعیان هزاره در غرب کابل می‌گویند، با توجه به اینکه مسئولیت حملات مرگبار بر اماکن مذهبی و آموزشی آنها را همواره گروه داعش به عهده گرفته است، اکنون نیز این گروه امنیت این مردم را، بخصوص در دهه محرم، تهدید می‌کند، اما مسئولان طالبان با انکار حضور داعش در افغانستان، از تأمین امنیت مراسم‌های عزاداری، خود داری می‌کنند.

مسئولان طالبان تاکنون در شماری ولایات، از جمله دایکندی و بامیان  جلساتی را با مردم برای برگزاری مراسم عزاداری دهه محرم، برگزار کرده‌اند و وعده همکاری در راستای تأمین امنیت داده‌اند، اما تاکنون این وعده‌ها را عملی نکرده‌اند.

وقوع انفجار در غرب شهر کابل

امنیت تان را تأمین کنید و به جاده‌ها بیرون نشوید

مسئولان محلی طالبان در ولایت غزنی در جلسه‌ای که برای برگزاری مراسم دهه محرم برگزار کرده‌ بودند، به شیعیان این ولایت گفته‌اند که امنیت مراسم عزاداری تان را خودتان تأمین کنید.

فرمانده امنیه این ولایت علاوه بر این، به شیعیان دستور داده است که حضور دسته‌های عزاداری در جاده‌ها ممنوع است و از آن خود داری کنند.

این دستور در حالی از سوی مسئولان محلی طالبان صادر می‌شود که همه ساله دسته‌های سینه‌زنی وعزاداران در روز هفتم و دهم محرم در ولایات مختلف افغانستان  به جاده‌ها بیرون می‌شوند و به عزاداری می‌پردازند.

????

در شهر کابل، در روزهای هفتم و دهم محرم هزاران نفر از عزاداران از بخش‌های مختلف این شهر به زیارت سخی در غرب کابل، زیارت ابوالفضل در مرکز شهر و سایر تکیه‌خانه‌ها و حسینیه‌های بزرک شهر تجمع می‌کنند و به عزاداری می‌پردازند.

در شهر عزنی نیز چنین مراسم‌های در سطح شهر و ولسوالی‌های مختلف این ولایت برگزار می‌شد و تاکنون سابقه نداشته است که حکومت مانع حضور عزاداران در جاده‌ها شود.

حضور گسترده مردم در حسینه‌ها

با وجود تهدیدهای جدی امنیتی، شیعیان افغانستان می‌گویند که تلاش می‌کنند مراسم عزاداری دهه محرم با شکوه‌ و پرشور برگزار کنند.

منابع مردمی از ولایات مختلف افغانستان به خبرنگار شفقنا گفته‌اند که در روز اول محرم حضور مردم برای عزاداری در حسینه‌ها و مساجد گسترده بوده است.

غنی: با فرار از افغانستان طالبان را از «لذت تحقیر یک رئیس‌جمهور افغان» محروم کردم

این منابع می‌گویند که مسئولان طالبان امسال به مردم اجازه حمل سلاح را برای تأمین امنیت عزاداران نمی‌دهند، اما آنها تلاش می‌کنند که با تدابیر ویژه‌ای، تا اندازه توان امنیت عزاداران را تأمین کنند.

مراسم‌های عزاداری شیعیان در افغانستان همواره با تهدیدهای امنیتی مواجه بوده است و بارها هدف حملات خونباری تروریستی قرار گرفته است.

در سال‌های گذشته مسئولان ارشد امنیتی حکومت افغانستان به صورت مستقیم در تأمین امنیت عزاداران دهه محرم دخیل بودند و گروه‌های ویژه در کابل و سایر ولایات این کشور برای تأمین امنیت دهه محرم، ایجاد می‌کردند.

امسال اما مسئولان طالبان که قدرت را در این کشور در اختیار دارند، در راستای تأمین امنیت عزاداران، تمایلی نشان نداده‌اند و در شماری موارد به صورت صریح به عزاداران گفته‌اند که امنیت آنها را تأمین نمی‌کنند.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟