آزمایش دو موشک دیگر توسط کوریای شمالی

  • انتشار: ۱۵ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 67949
آزمایش موشکی

ارتش کوریای‌جنوبی و یک مقام آمریکایی اعلام کردند، کوریای‌شمالی بامداد امروز (سه‌شنبه) آزمایش موشکی تازه‌ای انجام داده است.

یک مقام آمریکایی تصریح کرد، کوریای‌شمالی بامداد سه‌شنبه به وقت محلی دو پرتابه نامشخص به سمت دریای ژاپن شلیک کرده است که مشابه موشک‌های کوتاه‌برد اخیر هستند.

ستاد مشترک نیروهای مسلح کوریای جنوبی نیز اعلام کرد، این موشک‌ها از مناطقی در نزدیکی ولایت هوانگای جنوبی شلیک شده‌اند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا به شبکه خبری ای‌بی‌سی نیوز گفته است: ما همچنان اوضاع را زیر نظر داریم و از نزدیک با هم‌پیمانان خود، کوریای‌جنوبی و ژاپن مشورت می‌کنیم.

تازه‌ترین آزمایش کوریای‌شمالی در حالی صورت می‌گیرد که مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا برای دیدار با همتایان خود در جاپان و کوریای‌جنوبی این هفته به این منطقه سفر کرده است و همزمان آمریکا و کوریای‌جنوبی مانور نظامی مشترک را در شبه‌جزیره کوریا آغاز کرده‌اند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه کوریای شمالی برگزاری رزمایش نظامی مشترک کوریای جنوبی و آمریکا را «نقض آشکار» توافقات بین واشنگتن و پیونگ‌یانگ خوانده است.

به گزارش ایسنا، وزارت دفاع کوریای‌جنوبی روز دوشنبه اعلام کرده بود، این رزمایش که بیشتر مربوط به بخش تخنیکی است، آزمایشی برای سئول خواهد بود تا توانایی کنترل عملیاتی نیروهایش را بسنجد. بنا بر پیمان امنیتی میان کوریای‌جنوبی و آمریکا، در صورت بروز جنگ، فرماندهی نیروهای کوریای‌جنوبی بر عهده یک جنرال آمریکایی خواهد بود و سئول مدت‌هاست که در پی تغییر این وضعیت است.

این چهارمین آزمایش تسلیحاتی کوریای‌شمالی طی دو هفته اخیر است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، هفته گذشته کوشید سومین آزمایش موشکی کوریای‌شمالی را کم‌اهمیت جلوه دهد و گفت، این‌ها موشک‌های کوتاه‌برد و استاندارد بودند و تأثیری بر تصمیم وی برای مذاکوریای با پیونگ‌یانگ نخواهند داشت.

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد: سلاح‌هایی که آزمایش شدند موشک‌های کوتاه‌برد بودند. ما هرگز بر سر آنها توافق نداشته‌ایم. برای من اینها مسأله‌ای نیستند. باید ببینم چه پیش خواهد آمد.