آتلانتیک کنسول: با به قدرت رسیدن طالبان تجارت مواد مخدر در افغانستان رونق گرفته است

  • انتشار: ۳ سنبله ۱۴۰۱
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 132495

یک اتاق فکر امریکایی موسوم به آتلانتیک کنسول می‌گوید که تجارت مواد مخدر پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان رونق گرفته است.

این سازمان می‌افزاید که طالبان با صدور فرمانی، تلاش کرده مانع تولید و تجارت مواد مخدر شوند اما «آنچنان که باید» این فرمان را تطبیق نکرده اند.

این سازمان در یک مطلب تحلیلی می‌نویسد که تولید مواد مخدر برای افغان‌های فقیر تنها راه درآمد به شمار می‌رود و با توجه به بحران اقتصادی موجود در افغانستان، برای طالبان دشوار خواهد بود تا مانع کشت و تولید مواد مخدر شوند.

سازمان مذکور می‌نویسد که از زمان جمهوریت صنعت غیرقانونی مواد مخدر بزرگترین سکتور اقتصادی در افغانستان بوده و برای بیش از نیم میلیون جمعیت این کشور شغل ایجاد کرده است.

آتلانتیک کنسول می‌نویسد که با تحریم‌های اقتصادی علیه طالبان، مسدودشدن دارایی‌هایی افغانستان و قطع کمک‌های خارجی، این گروه توان ارایه کشت بدیل برای کشاورزان افغانستان را از دست داده است.

این سازمان می‌گوید که فراگیر شدن خشکسالی نیز مانع کشت سایر محصولات زراعتی شده و دهقانان افغان را مجبور کرده به کشت خشخاش روی بیاورند.

دیوید منسفیلد، یک کارشناس اقتصاد جرمی و تحلیلگر تجارت مواد مخدر در افغانستان می‌گوید: «گزارش‌ها و تصاویر به دست آمده از افغانستان نشان می‌دهد که این کشور در سال۲۰۲۲ میلادی شاهد تولید و کشت گسترده مواد مخدر به ویژه در مناطق جنوب غربی بوده است.»

یوناما: شمار تلفات حمله به آموزشگاه کاج همچنان در حال افزایش است

این سازمان با اشاره به یک بازار عمده فروش مواد مخدر در ولایت فراه می‌گوید که فرمان منع کشت و تولید مواد مخدر از سوی طالبان، نه تنها باعث کاهش مواد مخدر شده بلکه قیمت آن را در افغانستان افزایش داده است.

بر اساس یک گزارش سازمان ملل، افغانستان در سال‌های پسین ۸۵ درصد کل تریاک جهان را تولید کرده است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟