ترامپ هنگام اعلام استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان:

کمک و شکیبایی ایالات متحده به افغانستان نامحدود و مانند چک سفید نیست

  • انتشار: ۳۱ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 29288

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اعلام راهبرد جدید این کشور برای افغانستان گفت که کمک و شکیبایی ایالات متحده نا محدود و مانند چک سفید نبوده بلکه از حکومت افغانستان خواستار کارکرد چشمگیر در زمینۀ اصلاحات و سهمگیری سیاسی، نظامی و غیرنظامی می باشد.

دونالد ترامپ در سخنرانی خود در پنتاگون درباره راهبرد این کشور در خصوص جنگ افغانستان گفت وی نیز همانند مردم آمریکا از طولانی شدن جنگ افغانستان مایوس و ناامید شده است.

وی در ابتدای اظهاراتش گفت که خروج فوری نظامیان امریکایی از افغانستان غیر قابل قبول است. وی با انتقاد از پاکستان کفت که پاکستان کشور حامی و پناه دهندۀ تروریسم در جهان است، و زمان آن است که پاکستان از خود در ایجاد نظم و مبارزه با ترور اقدام عملی نشان دهد.

آقای ترامپ گفت که صلاحیت نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان را افزایش داده و به آنان دست باز می دهد تا دهشت افگنان را هدف قرار دهند.

رییس جمهور ایالات متحده می گوید که خروج سریع نیروهای امریکایی از افغانستان موجب خواهد شد تا آن کشور بار دیگر پناهگاه تروریستان شود. آقای ترامپ همچنین گفت که خروج سریع قوای امریکایی از عراق موجب ظهور داعش شد و چنین چیز نباید در افغانستان رخ بدهد.

وی همچنین گفت همانند مردم از «سیاست خارجی» که به جای توجه به منافع امنیتی ، بیش از حد انرژی، پول و مهم تر از هرچیزی، جان (نظامیان آمریکایی) را صرف بازسازی یک کشور (افغانستان) کرده، مایوس و ناامید شده است.

ترامپ در سخنرانی خود درباره اعلام راهبرد آمریکا در افغانستان و شرق آسیا گفت: آنهایی که در خارج از مرزها برای ما می جنگند مستحق بازگشت به کشوری هستند که در داخل گرفتار جنگ با خود نباشد .

رئیس جمهور آمریکا همچنین به پاکستان هشدار داد که واشنگتن دیگر تحمل نخواهد کرد که اسلام آباد مناطق امن برای افراط گرایان فراهم آورد.

وی تصریح کرد: همکاری و مشارکت پاکستان با تلاش های ما در افغانستان منافع بسیاری برای اسلام آباد به همراه خواهد داشت، اما اگر پاکستان به پناه دادن به جنایتکاران و تروریست ها ادامه دهد، منافع بسیاری را از دست خواهد داد.

رئیس جمهور امریکا، گفت واشنگتن نمی تواند در قبال مناطق امنی که تروریست ها در پاکستان در اختیار دارند سکوت کند.

وی با بیان این که مردم آمریکا از جنگ بدون پیروزی خسته شده اند و وی نیز مثل مردم از آن ناراضی است افزود: ملت ما باید به دنبال نتیجه ای با افتخار و پایدار باشد که ارزش تلاش های عظیم ما را داشته باشد.

رئیس جمهور آمریکا گفت ملت ما باید به دنبال نتیجه ای با افتخار و پایدار باشد که ارزش تلاش های عظیم ما را داشته باشد.  ترامپ در ادامه سخنرانی خود گفت: میزان تهدیدات امنیتی که ما در افغانستان و منطقه فراتر با آن مواجه هستیم، بسیار زیاد است.

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنرانی خود اظهار داشت این کشور آماده است با بخشی از طالبان به توافقی سیاسی برسد.