غنی: نبود یک شریک دلیل شکست استراتژی اوباما در افغانستان بود

  • انتشار: ۳۰ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 30868

اشرف غنی رئیس جمهور در نشستی در نیویورک آمریکا گفته است که دلیل ناکامی استراتژی اوباما در افغانستان، نبود یک شریک بوده است. و برعکس استراتژی ترامپ در افغانستان به ناکامی نخواهد انجامید و ترامپ در افغانستان تنها نیست.

رئیس جمهور اشرف غنی می‎گوید که استراتژی دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا برای پیروزی در جنگ افغانستان برخلاف استراتژی بارک اوباما رئیس جمهور پیشین امریکا که به ناکامی انجامید، نتیجه خواهد داد.

رئیس جمهور اشرف غنی گفته‎است که کار نزدیکتر با کابل و اتخاذ موضع شدیدتر علیه پاکستان، شانس بهتر را فراهم می‎کند تا استراتژی جدید امریکا در مورد افغانستان نسبت به پلان‎های گذشته نتیجه بدهد.

رئیس جمهور افغانستان که در نشست انجمن آسیا در نیویورک صحبت می‎کرد افزود، شانس دیگرِ موفقیت استراتژی جدید امریکا این است که ارتش افغانستان تقویت شده و در رهبری آن تغییرات و اصلاحات وارد شده‎است.

به اساس گزارش خبرگزاری رویترز، اشرف غنی گفته‎است، استراتژی بارک اوباما رئیس جمهور پیشین امریکا که تلاش می‎کرد جنگ شانزده ساله در افغانستان را موفقانه به پایان برساند و نیروهای امریکایی را ازین کشور خارج سازد به این خاطر ناکام شد که اوباما دارای یک شریک در افغانستان نبود.

غنی با آنکه درین مورد از کسی نام نبرد اما ظاهرآ اشاره اش به حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان بود که از پالیسی امریکا و نیروهای به رهبری ایالات متحده پیوسته انتقاد می‎کرد.

آقای غنی افزود، رئیس جمهور دونالد ترمپ بر عکس بارک اوباما تنها نیست بلکه به گفته وی با افغانستان تیم همکار و مشترک دارد.

رئیس جمهور گفت، ویژگی استراتژی دونالد ترمپ این است که در ترتیب آن با حکومت افغانستان به طور همه جانبه مشوره شده‎است.

محمد اشرف غنی در ادامه با اشاره به این تصمیم بارک اوباما که تعداد از نیروهای امریکایی را در افغانستان حفظ کرد با آنکه تعهد کرده بود تمام آن‎ها را ازین کشور خارج می‎سازد گفت، این تصمیم در زمانی “بقای ما را یقینی ساخت” که به گفته آقای غنی، طالبان تحرکات شان را برای شکست و سقوط حکومت تقویت بخشیدند.

محمد اشرف غنی گفته‎است، هدف اداره دونالد ترمپ این است تا هشتاد درصد قلمرو افغانستان ظرف چهار سال آینده بار دیگر زیر کنترل حکومت قرار گیرد.

به اساس گزارش ها حکومت افغانستان در حال حاضر بر نیمی از خاک این کشور کنترل مستقیم دارد.

آقای غنی افزوده‎است که به باورش، پیروزی در جنگ یک دهه دیگر را در بر نخواهد گرفت بلکه به گفته وی پیروزی در چند سالِ محدود به دست خواهد آمد.

 

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *