از ثروت پوتین و درآمد افسانه ای او چه میدانید؟

  • انتشار: ۳ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: اقتصادبین المللسیاست
  • شناسه مطلب: 18499
ثروت پوتین

اگر نظر کارشناسانی که معتقدند رئیس‌جمهور روسیه صاحب شبکه‌ای مالی به ارزش 200 میلیارد دالر است درست باشد، ثروت پوتین او را به پولدارترین فرد جهان تبدیل میکند.

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از روزنامه دیلی میل، این در حالی است که براساس آمار مجله فوربس پولدارترین مرد واقعی فعلی جهان بیل گیتس، رئیس ماکروسافت با سرمایه‌ای به ارزش 75 میلیارد دالر است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه طی حضور دودهه‌ای خود در قدرت گمانه زنی‌های بسیاری را درباره میزان ثروتش برانگیخته است. گفته می‌شود این مامور سابق “کا گ ‌ب” (سرویس مخفی شوروی) دارایی‌ها، املاک و شرکت‌های هولدینگ شخصی متعددی دارد.

حتما بخوانید: رازهای زندگی صدام و 80 معشوقه اش!

حجم ثروت پوتین چقدر است؟

یکی از مهمترین گمانه زنی‌هایی که درباره حجم ثروت این سیاستمدار 64 ساله مطرح می‌شود، متعلق به استانسلاو بلکفسکی، تحلیلگر سیاسی است که در سال 2007 برآورد کرد ثروت پوتین 40 میلیارد دالر است اما بیل برودل، نویسنده و فعال اقتصادی در روسیه گفته است که مرد اول کرملین سرمایه‌ای به ارزش 200 میلیارد دالر در اختیار دارد.

حجم ثروت پوتین چقدر است؟

در حالی که هفته گذشته باز هم سوال‌هایی درباره میزان ثروت پوتین مطرح شد، بار دیگر ادعاهای برودل در رسانه‌ها گسترش پیدا کرد که طی آن در سال 2015 مدعی شده بود حضور سال‌های متمادی پوتین در قدرت باعث آن شده است تا او بتواند به این حجم ثروت دست پیدا کند.

وی در گفت‌وگو با فریب ذکریا در این باره گفته بود: به اعتقاد من ثروت پوتین 200 میلیارد است. پس از 14 سال حضور در قدرت با توجه به حجم پولی که در روسیه تولید شده اما در مدارس، جاده‌ها، شفاخانه‌ها و … هزینه نمی‌شود تمام این پول‌ها اکنون به شکل حساب‌های بانکی، سهام و … به دست پوتین و حلقه نزدیکان او افتاده است.

وی ادعا کرده است که اکثر ثروت پوتین مرهون صنعت نفت است و رئیس‌جمهور روسیه 37 درصد شرکت نفتی سرجنت و 4.5 درصد شرکت گاز طبیعی گازپروم را داراست و هولدینگ‌های متعددی در مبادله کالا دارد.

گفته می‌شود یکی از نشانه‌های شناخته شده ثروت پوتین قایق بزرگ 35 میلیون دالری‌اش با نام المپیا است. در همین حال صاحب باشگاه فوتبال چلسی ادعا می‌شود که این قایق را پس از اینکه پوتین به ریاست جمهوری روسیه رسید به وی اهدا کرد. به طور قطع یکی از چشمگیرترین نشانه‌ها از ثروت پوتین کاخی در دریای سیاه است که گفته می‌شود یک میلیارد دالر ارزش دارد.

این در حالی است که در سال 2010 دمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین اعلام کرد که رئیس‌جمهور هرگز هیچ ارتباطی با این کاخ نداشته است.

در این میان تاجر روسی به نام سرگئی کولسنیکوف می‌گوید این کاخ شخصا برای پوتین ساخته شده اما هزینه آن از سوی نظام انیگارشی روسیه و از کانال‌های مخفی پرداخت شد.

اگر پوتین جدای از اینکه به سرمایه‌های اصلی روسیه دسترسی داشته باشد، در کنار آن با حلقه انیگارشی سرمایه دار کشورش در ارتباط باشد،‌ دارایی‌های او واقعا قابل شمارش نخواهد بود.

منتقدان چه میگویند؟

براساس نوشته‌های یکی از رقبای سیاسی رئیس‌جمهور روسیه، پوتین به 58 هواپیما و هلی‌کوپتر و کلکسیونی 500 هزار دالری از ساعت و 20 کاخ و خانه ویلایی دسترسی دارد.

برخی گزارشات نیز ادعا می‌کند که او از یک جت شخصی 137 میلیون دالری استفاده می‌کند که ساخت حمام و توالت آن به تنهایی 62 هزار دالر هزینه داشته است.

در آوریل سال 2015 پوتین درآمد سال 2014 خود را تنها 119 هزار دالر اعلام کرد و مدعی شد که تنها صاحب دو آپارتمان و بخشی از سهام یک پارکینگ است.

نظرات(۱ دیدگاه)

  1. […] حتما بخوانید: از ثروت افسانه ای پوتین چه میدانید؟ […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *