۷۵ زندانی حزب اسلامی از زندان آزاد شد

  • انتشار: ۲۱ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: فرهنگ و اجتماع
  • شناسه مطلب: 35458

حکومت، ۷۵ زندانی حزب اسلامی را که در زندان پل‎چرخی کابل به جرایم مختلف زندانی بودند، امروز آزاد کرد، پیش از این بعضی از چهره های سیاسی از آزادی این افراد انتقاد کرده بود.

نمایندۀ گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در حین آزادی این افراد، گفت که زندانیان این حزب، متهم به انجام جرایم گوناگون از قبیل تهدید به امنیت و جرایمی داخلی بوده که بر اساس توافق، شاهد آزادی آن هستیم.

مسؤولان حزب اسلامی گفته‌اند قرار بود که ۲۰۰ تن از اعضای این حزب که زندانی سیاسی اند، آزاد گردند که به اساس مشکلات پیش آمده‌، فقط ۷۵ تن از آن میان آزاد شده‌اند.

این در حالی است که روند آزادسازی این زندانیان، چندین‌بار از بهر انتقاد شماری از نهادهای مدافع حقوق بشر، به تأخیر افتاده بود.

هرچند حزب اسلامی می گوید که این زندانیان به علت های سیاسی از سوی حکومت بازداشت شده بودند، اما نهادهای حقوق بشری، آنان را متهم به دست داشتن در انجام حمله های هراس افگنانه می کنند؛ حمله هایی که در آن ها، غیرنظامیان جان های شان را از دست داده اند.

زندانیان حزب اسلامی، بر بنیاد توافق نامۀ صلح که در ماه میزان سال گذشته میان حکومت و گلبدین حکمتیار، رهبر این حزب امضا شد، آزاد شده اند.

این سومین گروه از زندانیان حزب اسلامی است که از زندان های افغانستان آزاد می شوند. در دوازده هم ماه میزان امسال، نخستین گروه ۵۵ نفری زندانیان این حزب، از زندان پل چرخی رها شدند – این در حالی بود که قرار بود ۶۸ تن آنان آزاد شوند، اما به دلایلی، سیزده زندانی دیگر آزاد نشدند.

این در حالیست که پیش از این مرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی گفته بود که بیش از ۲۰ زندانی مربوط به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) که در زندان دولت هستند، “رابطه تازه و قبلی با گروه حکمتیار دارند”.

او در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته بود که شخص گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی “بارها و بارها در تماس با حکومت خواستار رهایی آنها و ابا (خودداری) از ارجاع دوسیه‌های (پرونده) شان به محکمه شده است.”

توافقنامه صلح میان دولت افغانستان وهیات مذاکره کننده حزب اسلامی پنجشنبه اول میزان سال ۱۳۹۵ امضا شد.

براساس این توافق، دولت متعهد شد تمام زندانیان عضو این حزب را به جز افرادی که مرتکب جرایم جنایی شده باشند و ادعاهای فردی علیه آنها وجود داشته باشد، آزاد کند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=35458

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *