کرزی: آمریکا باعث شد تا داعش در افغانستان جا بگیرد

  • انتشار: ۲۰ عقرب ۱۳۹۶
  • سرویس: فرهنگ و اجتماع
  • شناسه مطلب: 33156

حامد کرزی، رئیس‌جمهور سابق افغانستان، آمریکا را متهم به همدستی و همکاری با گروه تروریستی داعش در کشور کرد. وی گفته است که این آمریکا بود که داعش در افغانستان جا گرفت.

حامد کرزی به شبکه الجزیره گفته است از نظر من گروه تروریستی داعش تحت یک نظارت نظامی، سیاسی و اطلاعاتی ظهور پیدا کرد. برای مدت دو سال مردم افغانستان آمدند و از رنج‌ها و نقض حقوق بشری که علیه آنها رخ داد، شکایت کردند اما هیچ کاری انجام نشد.

کرزی خاطر نشان کرد: دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا داعش را تبدیل به یک بهانه کرد تا بمب عظیم خود را در آپریل ۲۰۱۷ روی افغانستان بیندازد.اما روز بعد دیدیم که داعش منطقه بعدی را در افغانستان تصرف کرد. این به ما ثابت می‌کند که دستی در کار بوده، دستی که هیچکس دیگری به جزء آمریکا در افغانستان نمی‌تواند باشد.

اشاره حامد کرزای به اقدام آمریکا در انداختن بمب عظیم موسوم به “مادر بمب‌ها” روی منطقه اچین افغانستان است که گزارش شد دست‌کم ۳۶ شبه‌نظامی داعش به همراه شبکه پیچیده تونل‌های آنها را از بین برده است.

کرزی گفت: از تقاضای اخیر دادگاه کیفری بین‌المللی برای تحقیق درمورد جرائم جنگی در افغانستان از جمله جرائم رخ داده در زمان ریاست جمهوری او استقبال می‌کند.

وی افزود: او (فاتو بنسودا، دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی) حق این را که تحقیقات انجام دهد،‌ دارد.

او گفته است که قطعا اقداماتی در نقض حقوق بشر از سوی نیروهای امنیتی افغان، آمریکا و کسان دیگر رخ داده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=33156

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *