ناکامی عربستان در تسلط بر یمن/ در کنار مردم سوریه ایستاده ایم

  • انتشار: ۱۶ ثور ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 5101

به گزارش خبرگزاری اطلس به نقل از مهر، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان طی سخنانی اعلام کرد حمله عربستان سعودی به یمن یک خدعه است. وی تاکید کرد رژیم آل سعود در دستیابی به ادعاهایی که علیه یمن مطرح کرد، ناموفق بود.

ایستادگی مردم یمن در برابر تجاوز عربستان

سید حسن نصرالله گفت: امشب مایلم در مورد چندین پرونده و موضوع صحبت کنم. نخست یمن دوم عراق، سوم سوریه چهارم لبنان و اتفاقات منطقه «قلمون». عربستان سعودی در مورد یمن تلاش می کند خدعه کند و ما را فریب دهد. ادعای عربستان سعودی مبنی بر دست یافتن به اهداف بزرگ در حمله به یمن،‌ خدعه و دروغ بزرگی است و فریب افکار عمومی به شمار می رود. ادعای اینکه عملیات «طوفان کوبنده» به اهداف خود دست یافته، ادعایی نادرست است و آنچه که در حال رخ دادن است، فریب افکار عمومی است.

وی افزود: آیا عربستان به اهدافی که مطرح می کند رسیده است؟ یکی از این اهداف را که ادعا می کنند، رسیده اند، نام ببرند. سید حسن نصرالله تاکید کرد: آنها در رسیدن به هیچیک از اهدافشان موفق نبودند، آیا آنها توانستند در بازگرداندن »عبد ربه منصور هادی» بر سر قدرت توفیق داشته باشند، آیا ائتلاف عربی توانسته تسلیحات نظامی انصار الله را مصادره کند؟ وی یادآور شد: آنها نتوانستند هدف واقعی خود را که سیطره بر یمن بود، عملی کنند.

با بمب نمی شود از غیرنظامیان دفاع کرد

سید حسن نصرالله در ادامه از ائتلاف عربی-غربی به سرکردگی عربستان پرسید: یکی از اهدافی را که ادعا می کنید به دست آورده اید، نام ببرید. به گفته وی مردم یمن در کنار ارتش این کشور ایستاد و به دشمنانش اجازه هیچگونه توفیقی نداد.

عملیات موسوم به «بازگشت امید» دومین موضوع مورد اشاره دبیرکل حزب الله در این سخنرانی بود. به گفته وی عربستان از این رو چنین عملیاتی را آغاز کرد که در جبهه نظامی ناکام ماند. بر این اساس ائتلاف عربی-غربی به این نتیجه رسید که برای رسیدن به اهدافش به عملیات زمینی نیاز دارد. وی افزود: آنها مدعی شدند که در مرحله دوم می خواهند اهداف خود را پیگیری کنند و سخن از طرح شورای خلیج فارس به میان آوردند.

دبیرکل حزب الله لبنان ادعای عربستان در دفاع از مردم یمن را رد کرد و گفت: ادعای این که از مردم و غیرنظامیان حمایت می کنند، معنا ندارد. چگونه می شود با بمب از غیرنظامیان دفاع کرد. ما فکر می کنیم که آنها در این ادعا ناکام بودند. وی خاطرنشان کرد: عربستانی ها اکنون اهداف ساده تری را در دستور کار خود قرار داده و برای خود تعیین کرده اند تا شاید بتوانند با دست یافتن به آن، خود را برنده ببینند. آغاز عملیات بازگشت امید یکی از این اقدامات است.

جهان باید به وظیفه اش در قبال یمن عمل کند

سید حسن نصرالله یادآور شد: ائتلاف عربستان نتوانست به هدف اصلی خود یعنی تسلط بر یمن دست یابد. همچنان هدف اصلی تجاوز سعودی – آمریکایی، تسلط بر یمن است. اهداف اعلام شده درباره عملیات امید، قابل بررسی هستند. ائتلاف عربستان در اعلام دستیابی به اهدافش، عقب نشینی کرد زیرا در مرحله نخست شکست خورد.

به گفته وی آنچه که ائتلاف عربستان در زمینه سیاسی انجام می دهد،‌ سخت تر کردن مسأله است تا شاید بتواند به اهداف خود دست یابد. سعودی ها ادعا کردند که می خواهند به روند سیاسی کمک کنند اما چه کار کردند؟ نماینده سازمان ملل تاکید می کند که عربستان در موضوع یمن کارشکنی کرده است.

سید حسن نصرالله در ادامه گفت: جنگ یمن شاهد خشونت بسیار بوده و جنایت های زیادی در آن رخ داده است. عربستان تلاش می کند به جهانیان القا کند اهدافی که دنبال آن بوده، محدود است لذا به آن دست یافته و بهانه ادامه جنگ را هم فراهم می کند. به گفته وی ملت یمن اراده قاطعی دارند و به هیچ وجه تمایل ندارند که در برابر متجاوزان کوتاه بیایند. سازمان های بین المللی درباره وضعیت بحرانی و خطرناک انسانی که فاجعه است، سخن می گویند. جهان باید به وظیفه خود در این باره عمل کند.

دبیرکل حزب الله لبنان فشار آوردن به نیروهای مقاومت از طریق کشتن خانواده هایشان و همسرانشان و ویران کردن خانه هایشان را سیاستی شکست خورده دانست و تاکید کرد: به متجاوزین می گویم همه اقداماتی که انجام می دهید، روی شما را سیاه تر خواهد کرد و چهره شما را زشت تر خواهد نمود و ملت یمن را در برابر شما متحدتر خواهد کرد تا برای دستیابی به آزادی و استقلالشان تلاش کنند. وی تاکید کرد: کشورهای جهان باید تلاش کنند به هر قیمتی شده به ملت یمن کمک کنند و محاصره صورت گرفته را بشکنند.

به گفته وی اکنون یک مسئولیت جهانی در قبال یمن وجود دارد. این کشور محاصره هوایی، دریایی و زمینی شده و از رسیدن غذا و دارو به مردم آن جلوگیری می شود. بر این اساس سازمان ملل اعلام کرده در یمن با یک فاجعه انسانی روبرو هستیم ، این دیگر مربوط به یک شهر یا کشور نیست بلکه مسئله ای انسانی است.

سید حسن نصرالله یادآور شد: در جنگ ۳۳ روزه لبنان محاصره شد، آیا آنها به نتیجه رسیدند؟ به کشورهای متجاوز به یمن می گویم که معادله تغییر نخواهد کرد. مردم یمن شما را متجاوز می دانند. حمایت از یمن مسئولیت ملت ها است و مسئولین هم باید در این خصوص به مسئولیت خود عمل کنند.

طرح های تجزیه طلبانه آمریکا محدود به عراق نخواهد ماند

تحولات عراق موضوع دیگری بود که در این سخنرانی به آن اشاره شد. دبیرکل حزب الله لبنان در این مورد گفت: طرح آمریکا تقسیم کردن کشورهای منطقه بر اساس طایفه و نژاد است. آمریکا از طریق تصویب قانون اخیری که در کنگره آمریکا صورت گرفت و بر اساس آن کردها و عشایر سنی را مسلح می کنند، طرح خود را نمایان کردند.

وی یادآور شد: واضح است که آمریکا تلاش می کند دولت و ارتش عراق را در برابر داعش ناتوان و ناکارآمد کند. آمریکا در مبارزه با داعش جدی نیست و برای دستیابی به اهداف خود در منطقه، داعش را هم بکار خواهد گرفت.

وی افزود: نباید در برابر طرح آمریکا که تأثیر آن بر روی همه کشورهای منطقه از جمله عربستان هم خواهد بود، سکوت کرد. طرح آمریکا برای تقسیم کشورهای منطقه باعث خواهد شد که جنگ های محلی رخ دهد که شاید صدها سال طول بکشد. این طرح به عراق محدود نمی شود و ما نسبت به این طرح هشدار می دهیم زیرا این اقدام آنها یک مرحله جدید بسیار خطرناکی را به خود خواهد آورد. باید با طرح تقسیمی آمریکا مقابله و آن را زنده به گور کرد.

ایران و حزب الله در کنار مردم سوریه هستند

دبیرکل حزالله لبنان در بخش دیگری از سخنانش به تحولات سوریه پرداخت و گفت: در مورد موضوع سوریه، باید گفت که در مدت اخیر و بعد از سقوط منطقه «جسر الشغور»، جهانیان شاهد موجی از شایعات و جوسازی رسانه ای بودند که بدون شک هدف آن جنگ روانی علیه دولت و ملت سوریه است.

وی افزود: ما در مقابل جنگ روانی قرار داریم که تلاش می کند اراده و عزم و مقاومت و ایستادگی ملت سوریه را بشکند و آنها را از درون نابود کند تا به اهداف نظامی خود دست یابند. هیچ کس نباید دروغ های آنان را باور کند زیرا این جنگ روانی جدیدی نیست بلکه از ابتدای آغاز بحران سوریه، این جنگ روانی آغاز شده است.

به گفته سید حسن نصرالله شایعات در مورد این که ایران دست از حمایت سوریه کشیده،‌ سخن پوچ و دروغ است که به هیچ وجه صحت ندارد. وی افزود: در هر جنگی، مراحل مختلفی وجود دارد. اگر کسی یک مرحله را برد به معنی این نیست که همه جنگ را پیروز شده است. وی خطاب به مردم سوریه گفت: ما در کنار شما بوده ایم و با شما خواهیم ماند و هر جا که لازم است، آنجا خواهیم بود. ما بر اساس تشخیص وارد سوریه شدیم و آن دفاع از سوریه و لبنان و همه منطقه بود

دبیرکل حزب الله یادآور شد: حزب الله اخیرا در جنگ های مناطق مختلف سوریه حضور داشت و شرکت کرد که قبل از این شرکت نکرده بود. آنچه که در منطقه «قلمون» رخ داد، به دیگر مناطق ربطی ندارد. ما از اهداف گروهک های مسلح اطلاع داشتیم و می دانستیم که در حال آماده سازی حمله ای ناگهانی هستند.

برای حل مشکل قلمون وارد عمل می شویم

وی با بیان این که طی چند روز اخیر حملاتی توسط گروه های مسلح علیه برخی پایگاه های لبنانی در سرزمین های لبنان رخ داده است خاطرنشان کرد: دولت توانایی حل این مشکل را ندارد و اگر داشت قطعا این کار را می کند و کوتاهی نمی کرد. اگر دولت به وظیفه خود در این باره عمل کند، همه ما در کنار آن خواهیم ایستاد اما نباید از سراب انتظار واقعیت را داشت زیرا دولت توانایی حل این مشکل را ندارد.

سید حسن نصرالله بیان داشت: حزب الله هیچ موضع گیری رسمی درباره درگیری های «قلمون» صادر نکرده است. برخی گمانه زنی ها از سوی مردم در این باره منتشر شده اما اعلام می کنم که از طرف ما تا این لحظه هیچ اعلام نشده است. اینکه ما برای درمان و حل این مشکل اقدام خواهیم کرد، امری حتمی است اما اینکه چه زمانی و چگونه اقدام خواهیم کرد، تا به این لحظه اعلام نکرده ایم. ما بیانیه ای رسمی صادر نکرده ایم. عملیات ما هنگامی که آغاز شود، خودش رسما اعلام خواهد کرد و از زمان آن خبر خواهد داد.

وی افزود: ما تصمیم قاطع گرفته ایم که برای حل مشکل «قلمون» وارد عمل شویم اما زمان و شیوه آن را هنوز اعلام نکرده ایم. اگر ما در گذشته منتظر اجماع از سوی گروه های مختلف لبنانی می ماندیم، اکنون گروه های مسلح بر برخی از مناطق لبنان مسلط شده اند.

دبیرکل حزب الله لبنان یادآور شد: هر کسی که به ما بگوید چه کسی شما را موظف کرده که چنین کاری بکنید، می گوییم «این وظیفه ای انسانی، اخلاقی و دینی ما است». حتی آن متجاوزانی که گروه های مسلح را وارد عمل کرده اند فهمیده اند که در معرض خطر قرار گرفته اند و به قول معروف، در نهایت جادو دامن جادوگر را خواهد گرفت.

وی در پایان تاکید کرد: ما بهای خون را می پردازیم تا مردم در عزت و کرامت و امنیت زندگی کنند و پیروزی نزد کسی جز خداوند متعال نیست.

 

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=5101

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *