سنای آمریکا با بودجه بی سابقه نظامی ۷۰۰ میلیارد دالری این کشور موافقت کرد

  • انتشار: ۲۸ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اقتصادی
  • شناسه مطلب: 30788

سنای آمریکا دوشنبه هجدهم دسامبر با افزایش استثنایی بودجۀ دفاعی این کشور یعنی بیش از حتا تقاضای خود رئیس جمهوری، دونالد ترامپ، موافقت کرد.

اکثریت نمایندگان سنای آمریکا (٨۹ رأی موافق در مقابل ٨ رأی مخالف) بودجۀ نظامی این کشور را در سال ۲۰۱٨ به ٧۰۰ میلیارد دالر رساندند. این بودجه از اول اکتبر به اجرا در می آید و ۶۰ میلیارد دالر آن فقط صرف عملیات نظامی خارجی آمریکا خواهد شد.

به این ترتیب، بودجۀ نظامی آمریکا ۱۵ درصد نسبت به سال ۲۰۱۶ و ۶ درصد نسبت به سال ۲۰۱٧ افزایش می یابد. مجلس نمایندگان آمریکا در جولای گذشته بودجۀ نظامی آمریکا را برای سال آینده ۶۹۶ میلیارد دالر تعیین کرد و اکنون مجالس سنا و نمایندگان باید رقم نهایی بودجۀ دفاعی سال ۲۰۱٨ را تنظیم کنند.

این ارقام عمدتاً صرف خرید تجهیزات نظامی از جمله خرید ۹۴ فروند هواپیمای شکاری جنگندۀ “اف٣۵” ( یعنی ۲۴ فروند بیش از تعداد تقاضا شده از سوی ترامپ) و ۱٣ ناو جنگی (یعنی ۵ فروند بیش از تعداد تقاضا شده از سوی رئیس جمهوری) خواهد شد.

نمایندگان کنگرۀ آمریکا قصد دارند در مقابل تهدید موشک های قاره پیمای کوریای شمالی وسیعاً در زمینۀ دفاع ضدموشکی سرمایه گذاری کنند. به این ترتیب، بودجۀ دفاع ضدموشکی آمریکا به میزان ۸ درصد نسبت به درخواست دونالد ترامپ (یعنی معادل ٨٫۵ میلیارد دالر) افزایش خواهد یافت. بر اساس مصوبۀ نمایندگان آمریکا حقوق نظامیان این کشور نیز ۲٫۱ درصد افزایش می یابد.

بودجۀ نهایی نظامی آمریکا متعاقباً و بعد از مذاکره با نمایندگان دموکرات و پس از افزایش بودجۀ غیرنظامی این کشور به تصویب خواهد رسید.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *