بیش از ۱۷۰ تبعه افغان از پاکستان به خاک افغانستان داخل شدند

  • انتشار: ۱۶ حوت ۱۳۹۵
  • سرویس: فرهنگ و اجتماع
  • شناسه مطلب: 19202

مقامات ولایت ننگرهار گفته اند که نیروهای سرحدی پاکستان، حوالی ساعت ۱۲:۰۰ شب گذشته، به ۱۷۲ افغان که از چندی به این طرف به دلیل مسدود ‌بودن دروازۀ تورخم در پشاور گیر مانده بودند، اجازۀ ورود به افغانستان را داده است.

غلام‌حیدر فقیرزی رئیس امور مهاجرین و عودت‌کنندگان ننگرهار به صدای امریکا گفته است که زنان، کودکان، بیماران و افراد کهن‌سال شامل این افراد بودند.

مرزبانان افغان در تورخم گفته اند، مسافرینی که به تورخم برگشته، گفته اند که آنها از دو هفته به این طرف در زندان حکومت پاکستان به سر برده اند.

یک سرباز سرحدی در شهرک مرزی تورخم گفته است که، نیروهای سرحدی پاکستان یک‌ونیم هفته پیش، این افراد را به پولیس سرحدی افغانستان نشان داده؛ اما دوباره با خود برده بودند.

به گفتۀ این منبع، پولیس سرحدی پاکستان گفته است، به دلیل این که بر این افراد شک دارند و می‌خواهند تحقیقات کنند، این شمار افغان‌ها را به خاک آن کشور برگردانده اند.

پیش از این نیز، مقامات پاکستانی ۹۰ مهاجر افغان را به جانب افغانستان تحویل داده اند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار گفت، تلاش‌های دیپلوماتیک جریان دارد تا دروازۀ تورخم به روی مسافرین باز گردد.

حضرت‌ عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد نیز یک روز پیشتر در صفحۀ فیس‌بوک خود نوشته بود که اگر پاکستان راه را باز نکند، از حکومت افغانستان می‌خواهد که مسافرین را از طریق ترانسپورت هوایی به افغانستان منتقل سازد.

حکومت پاکستان، از حدود یک ماه به این طرف، تمامی مرزهایش را با افغانستان، بسته است.

در حال حاضر، در دو طرف دروازۀ تورخم نیز مسافرین زیادی منتظر اند تا این مسیر به روی رفت و آمد آنان باز گردد؛ اما هنوز روشن نیست که این مسیر چه زمانی باز خواهد شد؟

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=19202

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *