برادر طاهر یولداش از زندانی در ازبکستان آزاد شد

  • انتشار: ۲۳ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: فرهنگ و اجتماع
  • شناسه مطلب: 35485

ظاهر یولداش برادر بزرگ طاهر یولداش پایه گذار سازمان افراطی و تروریستی حرکت اسلامی ازبکستان بعد از تحمل ۲۳ سال زندانی در ازبکستان آزاد شد.

وی بعد از آزادی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: بعد از آزادی از زندان در حال حاضر در منطقه نمنگان به کار و فعالیت مشغول است.

یولداش در بخش دیگری صحبت‌های خود با حمایت از سیاست رئیس جمهور جدید ازبکستان گفت: شوکت میرضیایف به فکر مردم است و مردم نیز از سیاستی که وی دنبال می‌کند به خوبی استقبال می‌کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه بعد از آزاد شدن به زندگی مسالمت آمیز برگشته گفت: یک نانوایی باز کردم و در فکر افتتاح یک کارگاه قنادی می‌باشم و در این راستا دولت به من کمک می‌کند.

طاهر یولداش در ابتدای سال‌های ۱۹۹۰ میلادی در وادی فرغانه ازبکستان از جمله ولایت‌های «فرغانه»، «اندیجان» و «نمنگان» با همکاری جمعه بای نمنگانی سازمان‌های افراطی «عدالت یوشماسی» و «اسلام لشکرلری» را تشکیل داد که از نفوذ گسترده‌ای در این قلمرو و برخوردار بودند.

بعد از اخراج از خاک ازبکستان آنها به تاجیکستان پناه بردند و به اتحادیه نیروهای مخالفین تاجیک پیوستند.

بعد از امضا سازشنامه صلح در سال ۱۹۹۷ میلادی بین دولت و اتحاد مخالفین تاجیک ستیزه جویان حرکت اسلامی ازبکستان تلاش کردند به کشور بازگردند ولی با مقابله مسلحانه شدیدی رو به رو و در سال ۲۰۰۰ میلادی تحت فشار دولت تاجیکستان به افغانستان فرار کردند.

در سال ۲۰۰۱ میلادی پس شروع عملیات ضد ترویستی در افغانستان ده‌ها عضو این سازمان کشته و بقیه تحت رهبری یولداش به پاکستان پناه بردند.

طاهر یولداش در سال ۲۰۰۷ میلادی بر اثر حمله یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی کشته شد.

پیش از این مقامات در شمال کشور گفته بودند که برخی اعضاى ازبکستانى گروه داعش به سرکردگى پسر طاهر یولداش در در ولسوالى صیاد، ولایت سرپل با داعش همکاری می کند.

مقامات گفته بودند، پسر طاهر یولداش رهبر پیشین حزب تحریک اسلامى ازبکستان با یک تعداد افراد و خانواده هاى ازبکستانى، به مناطق ناامن ولسوالى صیاد که هم مرز با ولایت هاى فاریاب و جوزجان مى باشند، آمدند و در حال آموزش سربازان داعش است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=35485

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *