آقاخان: به هزاره ها در افغانستان فرصت مساوی با دیگر اقوام داده نشده است

 • انتشار: ۲۸ حوت ۱۳۹۵
 • سرویس: اجتماعی
 • شناسه مطلب: 19796

شهزاده کریم آقاخان رهبر اسماعیلیان جهان در گفتگو با یک رسانه خارجی گفته است که یکی از دلایلی که وضعیت افغانستان بهبود نیافته است، ندادن فرصت مناسب به همه مردم است، وی گفته است که به هزاره ها در افغانستان فرصت برابر و مساوی با دیگر اقوام داده نشده است.

به گزارش خامه پرس؛ شهزاده کریم آقاخان، چهل و نهمین امام اسماعیلیان جهان و رهبر مذهبی این جماعت و یکی از کمک‌کننده‌های بزرگ افغانستان در سال‌های اخیر، در گفت‌گوی یک‌ساعته با روزنامۀ گلوبل اند میل کانادا در تورنتو شماری از مسایل مهم جهانی را تحلیل کرده است.

آقاخان، هرچند، به ندرت در چنین گفتگوها حاضر می شود و به ویژه به مسایل سیاسی کم‌تر می‌پردازد، زیرا وی معتقد است، ” بدون سر و صدا کار کند” و از ورود به مسایل سیاسی بپرهیزد.

به باور شهزاده آقاخان، یکی از علت‌های ایجاد هرج و مرج‌ها در کشورها، فراهم‌نشدن فرصت‌های مساوی برای تمام شهروندان ساکن در یک کشور است.

به گفتۀ آقاخان، یکی از علت های هرج و مرج کنونی در افغانستان نیز این است که هزاره‌ها فرصت برابر و مساوی در مقایسه با دیگر اقوام را ندارند و برای همین توده‌هایی از این دست تلاش دارند، جایگاه شان را دو باره تعریف کنند

وی گفته است ”مهم ترین مساله برای کاهش تنش‌ها و پیش‌گیری از هرج و مرج ها، دادن فرصت‌های مساوی است. این مساله خیلی مهم است. هیچ‌کسی نمی‌تواند، مرا متقاعد کند که به هزاره‌ها در افغانستان فرصت در مساوی و برابر داده شده‌است. در مسئلۀ فرصت مساوی، مسایلی هم‌چون دسترسی به آموزش، دست‌رسی به نظام مالی، ملکیت زمین، همه و همه شامل می‌شود. برای همین چنین توده‌ها امروز می‌خواهند جایگاه شان را دوباره تعریف کنند. “

شهزاده آقاخان، امیدوار نیست که وضعیت امنیتی در افغانستان به این زودی بهبود یابد، زیرا به گونۀ آن‌چنانی از جامعۀ مدنی حفاظت نمی‌شود.

وی اضافه کرده است ” من فکر می‌کنم، وضعیت در افغانستان مانند لولۀ شکل‌نماست؛ یک تصویر مختلط که برخی ولایت‌ها پیشرفت خواهند کرد و برخی‌شان پیش‌رفت و تحرک کم‌تری خواهند داشت. اما، تمام این‌ها به حفاظت از جامعۀ مدنی در این کشور وابسته‌است. من باور ندارم که چنین چیزی وجود داشته باشد.”

شهزاده آقاخان افغانستان را سخت نیازمند پولیس آموزش‌دیده می‌داند. به گفتۀ آقاخان: ” افغانستان بیش‌تر از همه به پولیس آموزش‌دیده نیاز دارد. پولیس در ولایت‌های مختلف باید آموزش ببینند. اما، لازم نیست که مربیان این پولیس همه افسران افغان باشند.”

آقاخان می گوید بر بنیاد قانون اساسی افغانستان، حکومت این کشور پاس‌دار ارزش های مدنی است و طالبان تنها با پذیرش این ارزش‌ها می‌توانند، در حکومت جایگاهی داشته باشند. به گفتۀ این رهبر مذهبی-مدنی، ” در حال حاضر، قانون اساسی افغانستان به این کشور اجازه نمی‌دهد که یک کشور کاملا روحانی باشد. حکومت فعلی ماهیت مدنی دارد و فضای باز برای دین. این خط فاصل است.”

وی همچنان تلاش طالبان را برای تحمیل یک تفسیر واحد از اسلام در یک کشور اسلامی که چندین تفسیر از دین اسلام دارد، یک تلاش بیهوده می‌خواند. آقاخان پافشاری دارد که :”  برخی مردم این مسئله را گره می‌زنند به اسلامی‌سازی.

من نمی‌توانم یک کشور را به یاد بیاورم که چنین مسئله‌یی در آن‌جا پیروز شده باشد. علت آن‌هم تنوع در درون  دین اسلام است؛ تفاوت ها در برخورد با میراث … در برخورد با مسئله زکات. تلاش برای اعمال یک تفسیر واحد از اسلام در یک کشور اسلامیی که چندین تفسیر از اسلام دارد، هرگز کار نکرده و پیروز نشده‌است. طالبان ممکن است بکوشند، این کار را با توسل با زور انجام دهند. این مساله‌یی است متفاوت. اما، این مساله هرگز پیروز نخواهد شد.”

بنیاد شهزاده آقاخان در ده سال گذشته دست کم ۱ میلیارد دالر امریکایی را در راستای بهبود وضعیت صحی، آموزش و  مبارزه با رویدادهای طبیعی در بخش‌های مختلف افغانستان، به ویژه در بخش‌های مرکز و شمال – جایی که باشنده‌گان آن خیلی محروم بوده‌اند – هزینه کرده‌است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

نظرات(۲ دیدگاه)

 1. (۳۰ حوت ۱۳۹۵)

  این یک حقیقت پنهان ناپذیر است. بر بزرگترین حق تلفی که توان با کلمات درشت نوشت. عبور خط برق از راه بامیان است. و نا دیده گرفتن صداهای جنبش روشنایی و بی حرمتی حکومت برای تامین نتوانستن امنیت تزاحر کننده گان است. و غیره وغیره …………

 2. میر جسین اکبری
  (۱ حمل ۱۳۹۶)

  دوستان و هم وطنان اگر من عوض شما بودم از مدارک تاید نا شده هیچ وقت نقل قول نکردم ،با خواندن اولین حط نوشته فوق ، نقل قول که در باره آقا خان و موضوع که از نام او نوشته شده قابل باور نیست زیر اتوجه کنید در خط اول نوشته( یک رسانه خارجی ) کدام رسانه ؟ نام تاریخ محل اش را ذکر نکرده بدین لحاظ امکان دارد این یک تهمت معض به آقا خان ، یک شر اندازی و یک شرارت پیشگی یک تحریک ازدیگران علیه این اقلیت بی دفاع باشد وعقب این یک دسیسه مضر و ضدملی و حتا ضد هزاره پنهان باشد بنا اگر ازمن میپرسید از ابراز نظر درین سایت و از شریک ساختن این موضوع مشکوک جلو گیری نماید و باعث پخش معلومات تاید نا شده مشکوک نشوید اگر در باره آقا خان و نظریات وی به معلومات بیشهر نیاز دارید برای معلومات بیشتر به سایت های رسمی خود موساسات آفاخان مراجعه شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *