آشنایی با موشک محبوب آمریکایی ها؛ تاماهاوک

  • انتشار: ۴ ثور ۱۳۹۶
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 21204

موشک تاماهاوک در ۴ دهه گذشته به طور گسترده در حملات آمریکا علیه دیگر کشورها مورد استفاده قرار گرفته است. دقت این موشک ۱۰ متر است.

وقتی معاشرت و تعامل میان دو قبیله از بین می‌رفت و بقای یکی به‌هر دلیل در معرض خطر بود، سلاح‌ها صیقل می‌خورد و مردان چهره جنگی به‌خود می‌گرفتند. عده‌ای کمان به‌دست و برخی با گرز به میدان می‌آمدند اما همه یک «تاماهاوک» در کمربند خود داشتند.

در صورت لزوم بند انتهای آن‌را به مچ انداخته و با آن ضربه‌های کشنده وارد می‌کردند یا اینکه بند را رها کرده به سوی دشمن پرتاب می‌کردند. تاماهاوک تبری نسبتا سبک و بسیار کارآمد در نبردهای سرخپوستی بود و الهام‌بخش خانواده‌ا‌ی از قاتلان عصر مدرن شد.

در دهه ۱۹۷۰ میلادی و در بحبوحه جنگ سرد و نبرد تسلیحاتی که در شوروی و آمریکا ساخته و انبار می‌شد، ارتش ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۷۱ سفارش یک موشک کروز با قابلیت حمل کلاهک اتمی برای اهداف دور و نزدیک را ارائه کرد.

شرکت‌های مختلفی اقدام به ارائه پیشنهاد کردند تا اینکه در سال ۱۹۷۳ طرح موشک ارتفاع پایین “مکدانل داگلاس” موفق به دستیابی به اهداف و نام «تاماهاوک» برای آن برگزیده شد.

از آن زمان به بعد شرکت‌های “ریتون” و “جنرال داینامیک” انواع مختلفی از ارتقاء را روی این موشک پیاده کردند تا اینکه نهایتا در سال ۱۹۷۷ تاماهاوک رسما عملیاتی و به فهرست تسلیحات ناو‌ها، زیردریایی‌ها و در آخر لانچرهای زمینی اروپای شرقی افزوده شد. از این زمان تا سال ۱۹۹۳ سیستم‌های ناوبری و هدایت خودکار این موشک پی در پی ارتقاء پیدا کرد و عملا با نام ار جی ام ۱۰۹ و یو جی ام ۱۰۹، به‌ترتیب برای پرتاب از روی عرشه کشتی و عرشه زیردریایی به ناوگان ایالات متحده پیوست؛ پس از آن دیگر تمام جنگ‌هایی که آمریکا در آن شرکت داشته، با تاماهاوک آغاز شده‌اند.

تنها نسخه زمینی آن که بردی معادل ۲۵۰۰ کیلومتر داشت و تنها کلاهک هسته‌ای حمل می‌کرد، در سال ۱۹۹۱ و در پی توافق انهدام سلاح‌های هسته‌ای زمینی با برد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر با شوروی، به‌طور کامل بازنشسته و از رده خارج شد.

اکنون این دو نسخه از دریایی تاماهاوک که فقط در اختیار آمریکا و انگلستان است، پس از چندین ارتقاء در نیروی دریایی هر دو کشور مشغول خدمت است اما به‌زودی و تا سال ۲۰۲۰ قرار است این موشک‌ها از ارتش آمریکا بازنشسته شوند.

مشخصات فنی و توانمندی‌ها

تاماهاوک یک موشک کروز ارتفاع پایین و زیرصوتی‌ست یعنی به سرعت صوت دست پیدا نمی‌کند و بیشینه سرعت آن ۸۹۰ کیلومتر در ساعت است. این موشک از دو بالچه میانی تاشونده برخوردار است که جهت حرکت را کنترول می‌کنند و بالچه‌های عقبی که تعادل موشک را حفظ می‌کنند. بالچه‌ها در سیلو و قبل از پرتاب بسته هستند و در زمان خروج از سیلو با شکستن پوسته باز می‌شوند که این پوسته به‌صورت اشیای پرتاب شده از اطراف موشک در نخستین لحظات شلیک، دیده می‌شود. سیستم هدایت موشک از زمان نخستین آزمایش‌ها تا به‌امروز تغییرات اصلی را به خود اختصاص داده است.

نخستین نمونه‌ها از سیستم ترکام (TERCOM) بهره می‌گرفتند که با بررسی عوارض زمینی و تطبیق اطلاعات با آنچه در کامپیوتر خود ذخیره داشت حرکت کرده و به هدف می‌رسید. از آنجاییکه تاماهاوک در ابتدا برای کلاهک‌های اتمی طراحی شده بود، دقت ۸۰ متر برای زدن اهداف برای آن بیش از اندازه دقیق بود چراکه سرجنگی آن می‌توانست تخریبی به شعاع چند کیلومتر را رقم بزند اما این اتفاق هرگز رخ نداد.

مرحله بعدی افزوده شدن “سیستم ناوبری اینرسی” به این سیستم هدایت بود و در پایان هم در دهه ۱۹۹۰ هدایت مبنی بر “جی‌پی‌اس” به موشک افزوده شد. جی‌پی‌اس ضعف بزرگ هدایتی تاماهاوک را رفع کرد. پیش از آن این موشک کروز باید مسیری به دور از صحرا را انتخاب می‌کرد چون زمین‌های صاف امکان مسیریابی آن‌را مختل می‌کردند اما با جی‌پی‌اس این نقص برطرف شد. از سوی دیگر سیستم ناوبری تازه دقت موشک را به ۱۰ متر افزایش داد و امکان استفاده از سر جنگی با مهمات معمولی به وزن ۴۵۰ کیلوگرم را میسر کرد. در آخرین مدل تام‌هاوک، غیر از امکان اسکن عوارض زمینی و تطبیق مسیر با آنچه در نقشه‌های حافظه وجود دارد، امکان تصحیح مسیر و تصحیح اطلاعات موجود در حافظه حین پرواز به سوی هدف از طریق ماهواره نیز به قابلیت‌های این موشک افزوده شده است.

پیش قراول موفق

دقت ۱۰ متر برای رسیدن به هدف یعنی این‌که تاماهاوک حداکثر در دایره‌ای به شعاع ۱۰ متر از محل دقیق هدف خود فرود می‌آید، برای درک بهتر این موضوع لازم است بدانیم سیستم جی‌پی‌اس شهری که در موبایل و دیگر وسایل معمول به‌کار می‌رود، تا ۲۰۰ متر خطای تعیین موقعیت دارد اما امروزه همه ما برای یافتن آدرس از آن استفاده می‌کنیم و موفق هم هستیم. برد موشک‌های تاماهاوک امروزی در حدود ۱۶۰۰ کیلومتر است و به‌جز عمق خاک اروپا و عمق خاک آسیا، تمام نقاط جهان در تیررس این موشک نیروی دریایی آمریکا قرار دارند.

در سال ۱۹۹۱ میلادی نخستین جنگ خلیج فارس که در پی حمله عراق به کویت رخداد، ۲۹۷ موشک تاماهاوک به‌سوی زیرساخت‌های عراق شلیک شدند که از این تعداد ۲۴۲ فروند مأموریت خود را با موفقیت انجام دادند که رقم موفقیت ۸۵ درصدی را برای آن ثبت کرد و این در شرایطی بود که آن موشک‌ها از نسل دوم و بدون جی‌پی‌اس بودند.

در ۱۹۹۳ وقتی عراق از همکاری با بازرسان سازمان ملل سر باز زد، ۴۶ موشک تاماهاوک به سوی تأسیسات زعفرانیه در حومه بغداد شلیک شد از این تعداد فقط ۳۹ موشک به هدف خوردند و موشک‌های منحرف شده ۳ غیرنظامی را در هتل الرشید و حومه بغداد به کام مرگ فرستادند.

در همان سال و در پی اقدام به ترور جرج بوش پدر در کویت از سوی عراقی‌ها، ۲۳ تاماهاوک راهی مقر فرماندهی اطلاعات عراق شد اما ناموفق‌ترین مأموریت تا آن روز این موشک رقم خورد و تنها ۱۶ فروند توانستند به محل از پیش تعیین شده برسند؛ تلفات غیرنظامی این حمله ۹ نفر بود.

آشنایی با موشک محبوب ارتش آمریکا

از این به‌بعد دیگر هرجا آمریکا تصمیم به جنگ داشته، تاماهاوک نخستین دریافتی دشمن بوده است. در عملیات روباه صحرا در عراق، در مجموع ۴۲۵ تاماهاوک به این کشور اصابت کرد و تمامی زیرساخت‌ها و پدافند هوایی این کشور را به‌کلی از بین برد. در بالکان نیز جنگ هایی محدود درگرفت که با شلیک تاماهاوک‌ها آغاز شدند اما آخرین کاربرد این موشک، شلیک ۵۹ فروند از آن به سوی پایگاه هوایی شعیرات در سوریه بود.

آنالیز عکس‌های ماهواره‌ای پس از حمله نشان می‌دهد که موفقیت موشک‌ها در انجام مأموریت، ۹۸ درصد بوده که در سلاح‌های متعارف هیچ هم‌آوردی ندارد. دقت این حمله به قدری بوده که هلی‌کوپترهای روسی که در پایگاه متوقف بودند، از برخورد ۵۸ موشک، هیچ آسیبی ندیدند و کل تلفات غیرنظامی حمله کمتر از ۵ نفر بوده است.

تاماهاوک قادر است در ارتفاعی بسیار پایین پرواز کند و این موضوع موجب می‌شود سیستم‌های راداری زمین قادر به رهگیری آن نباشند و موشک‌های روسی نیز نمی‌توانند پدافند مناسبی برای آن ارائه دهند؛ درواقع تنها شانس مقابله با آن، دیدنش در آسمان و هدف قراردادن آن با توپ‌های ضدهوایی‌ست. در حال حاضر ارتش آمریکا حدود ۴۰۰۰ فروند تاماهاوک در اختیار دارد و در سال ۲۰۱۵ نیز بالغ بر ۱۱ میلیارد دالر صرف سفارش موشک‌های بیشتر و ارتقاء موشک‌های نسل چهارم خود کرده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه: atlaspress.af/?p=21204

نظرات(۱ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *