دیدار پمپئو با هیات مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان در قطر/ حذف طالبان از لیست سیاه و آتش بس محور گفتگوها

  • انتشار: ۲ قوس ۱۳۹۹
  • سرویس: تیتر 1سیاست
  • شناسه مطلب: 99239

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا که به قطر سفر کرده است، شب گذشته با هیات دولت افغانستان و گروه طالبان به صورت جداگانه دیدار و گفتگو کرد.

طالبان اعلام کرده اند که حذف این گروه از فهرست سیاه، بخشی از موضوعات مورد بحث آن‌ها با وزیر خارجه آمریکا بوده است.

محمد نعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در صفحه توئیتر خود نوشت که پمپئو با ملا برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان و شیخ عبدالحکیم، رئیس هیات مذاکره کننده این گروه گفتگو کرده است.

وی افزود که در این دیدار درباره اهمیت توافقنامه آمریکا و طالبان و تعهد دو طرف به آن گفتگو شده و نیز پایان یافتن فهرست سیاه، آزادی زندانیان باقیمانده طالبان و مذاکرات بین‌الافغانی بخشی از موضوعات مورد بحث این دیدار بوده است.

در همین حال، پمپئو و هیات همراهش با هیات مذاکره کننده دولت افغانستان نیز دیدار و گفتگو کرده اند. به گفته منابع، در این  دیدار درباره کاهش خشونت و آتش‌بس گفتگو شده است.

در این دیدار، سیدسعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح و عضو هیات مذاکره کننده دولت افغانستان خواستار تداوم همکاری‌ها میان دو کشور بعد از توافقات صلح شد.

اعضای هیات مذاکره کننده دولت افغانستان در این دیدار خطاب به مقامات آمریکایی گفتند که مردم افغانستان خواستار حفظ دستاوردهای دو دهه اخیر در کشورشان می‌باشند.

اعضای این هیات بیان کردند که مردم افغانستان، افزایش خشونت پس از رهایی پنج هزار زندانی را قابل قبول ندانسته و آن را در تناقض با موافقتنامه دوحه می‌دانند و مردم توقع دارند که آتش‌بس دائمی در کشور برقرار گردد.

مایک پمپئو نیز در این دیدار گفت که صلح پایدار هدف مشترک دو کشور می‌باشد.

این دیدار در حالی انجام شده که پس از دو ماه هنوز هیات طالبان و دولت افغانستان روی برنامه و اصول مذاکرات توافق نکرده و مذاکرات میان دو طرف آغاز نشده است.

انتهای پیام/ <