کابل: دولت پاکستان به تحریم های سازمان ملل علیه طالبان متعهد باشد

  • انتشار: ۴ سنبله ۱۳۹۹
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 93371

دولت افغانستان از پاکستان خواست تعهدات خود مبنی بر پایبندی به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص تحریم طالبان را عملی کند.

وزارت امور خارجه امروز (سه شنبه ۴ سنبله) در اعلامیه‌ای نوشت که حکومت پاکستان تعهد کرده تا قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در پیوند به وضع محدودیت‌‌های سفر، تحریم سلاح و منجمدسازی منابع مالی افراد و گروه‌های منسوب به طالبان را عملی کند.

در اعلامیه وزارت خارجه آمده است که تطبیق و تحقق همه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد به ویژه‌ مصوباتی که سبب قطع منابع تمویل و تجهیز فعالیت‌های تروریستی و جلوگیری از جنگ و خونریزی می‌شوند بر همه دولت‌ها الزامی می‌باشد.

این وزارتخانه افزوده است «دولت افغانستان خود را ملزم به رعایت و تطبیق قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل می‌داند و از پاکستان نیز می‌خواهد تا ضمن رعایت تعهدات و مسئولیت های بین المللی‌اش آن قطعنامه‌ها را عملی کند.»

وزارت خارجه در پایان گفته است که با علمی شدن قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، به ویژه قطعنامه ۲۵۱۳ و اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی، زمینه تامین صلح عادلانه در افغانستان فراهم می‌شود.

دولت همچنین ‌بار دیگر از طالبان خواست تا مذاکرات صلح را هرچه زودتر آغاز و با قطع خونریزی و تعهد کامل به صلح، خود را در معرض تعزیرات و تحریمات بین‌المللی قرار ندهند.

گفتنی است که وزارت خارجه پاکستان اخیرا اعلام کرده بود که قطعنامه ۲۲۵۵ شورای امنیت سازمان ملل را به طور کامل اجرا خواهد کرد. بر اساس این قطعنامه پاکستان باید بر رهبران و افراد مرتبط با طالبان محدودیت هایی از جمله ممنوعیت سفر وضع کند.

با وجود این اما وزارت خارجه پاکستان از طالبان برای سفر به اسلام‌آباد دعوت کرده است. در حال حاضر گفته می‌شود هیات طالبان به رهبری ملا برادر، معاون سیاسی این گروه در پاکستان به سر می‌برد.