92 درصد مردم خواهان اصلاح نظام انتخاباتی

  • انتشار: ۱۹ حوت ۱۳۹۳
  • سرویس: سیاست
  • شناسه مطلب: 3095
اصلاح کمسیون های انتخاباتی

بر بنیاد یک ارزیابی تازه، 92 درصد مردم خواستار اصلاح نظام انتخاباتی در کشور شده‌اند.

به گزارش اطلاعات روز،این ارزیابی توسط مؤسسه‌ی دموکراسی انترنشنل انجام شده و در آن با بیش از چهار هزار نفر در 34 ولایت مصاحبه شده است. در این ارزیابی 28 درصد مصاحبه‌شوندگان فساد اداری در کمیسیون‌های انتخابات را بزرگ‌ترین چالش در انتخابات عنوان کرده‌اند.

16 درصد مصاحبه‌شوندگان نبود اوراق رای‌دهی و ۱۵.۱ درصد دیگر تقلب انتخاباتی را مشکلات عمده در انتخابات گذشته بیان کرده‌اند.

پس از آن اشرف غنی و عبدالله برای جلوگیری از چنین مشکلاتی در آینده، روی اصلاح نظام انتخاباتی توافق کردند؛ اما با گذشت حدود 4 ماه از این توافق، هنوز در این زمینه اقدام عملی‌ای نشده است. ولی رییس جمهور غنی سه روز پیش در مجلس نمایندگان گفت، کمیسیون اصلاحات انتخاباتی به‌زودی ایجاد می‌شود.

در همین حال، در ارزیابی مؤسسه‌ی دموکراسی انترنشنل آمده است، ۹۰ درصد از مصاحبه‌شوندگان خواهان مشارکت زنان در انتخابات هستند و ۷۵ درصد دیگر خواستار حضور بیش‌تر زنان در بخش سیاسی اند. زکریا بارکزی، مشاور تخنیکی این مؤسسه دیروز هنگام ارائه‌ی این گزارش گفت، طبق این نظرسنجی، 82 درصد مردم از حکومت حمایت می‌کنند.

این نظرسنجی در ۳۴ ولایت در اوایل ایجاد حکومت وحدت ملی انجام شده است. در این ارزیابی علاوه بر مسایل انتخابات، به برخی از موضوعات دیگر نیز پرداخته شده است. بر اساس این ارزیابی، ۸۱.۶ درصد از مصاحبه‌شوندگان آینده‌ی افغانستان را خوب پیش‌بینی کرده‌اند.

مسئولان این مؤسسه می‌گویند، فساد اداری در نهادهای دولتی در این ارزیابی در رده‌ی اول قرار دارد. آنان گفته‌اند، در این ارزیابی در مورد اعتماد مردم به طالبان نیز تحقیق شده است. ۸۶ درصد از مصاحبه‌شوندگان در این ارزیابی به گروه طالبان و دیگر گروه‌های تررویستی در کشور ابراز بی‌اعتمادی کرده‌اند.

 

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟