نتیجه یک گزارش:

56 درصد نمایندگان در جلسات پارلمان شرکت نمی کنند

  • انتشار: ۱۴ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: تیتر 1
  • شناسه مطلب: 25422

در نتیجه گزارش یک نهاد غیر دولتی از کارکرد نمایندگان مجلس گفته شده است که یک ماه 56 درصد نمایندگان در جلسات پارلمان غیرحاضری بودند.

نهاد مطالعات زنان برای صلح که گزارشی یکماهه‌ی از کارکرد اعضای مجلس نمایندگان تهیه کرده است می‌گوید که حد اوسط غیرحاضری نمایندگان در ماه ۵۶ درصد و حد اوسط نمایندگان حاضر در مجلس ۴۴ درصد است.

این نهاد با نشر گزارشی از کارکرد یکماهه‌ی مجلس گفته است که تفاوت حضور و عدم حضور نمایندگان در مجلس نمایندگان ۱۰ درصد است.

در گزارش این نهاد آمده است که مجلس نمایندگان در یکماه ۱۰ نشست عمومی برگزار کرد که از آن میان دو نشست آن در بخش نظارت، چهار نشست آن در بخش قانون‌گذاری، سه نشست آن عادی و یک نشست فوق العاده، اختصاص یافته است.

نهادی مطالعات زنان برای صلح که یک بحش از کارکردش را به نظارت از عمل‌‎کرد مجلس نمایندگان اختصاص داده است می‌گوید در هر نشستی که از سوی مجلس برگزار شده شمار نمایندگان غیرحاضر بیشتر از شماری نمایندگانی است که در مجلس شرکت کردند.

این نهاد غیرحاضری اعضای مجلس را در درصدی محاسبه کرده است که نشان می‌دهد در یکماه ۵۶ درصد نمایندگان در نشست های مجلس شرکت نکردند.

در بخشی این گزارش آمده است مجلس نمایندگان به تاریخ ۳۱ جوزا نشستی را به ریاست همایو همایون، معاون اول مجلس برگزار کرد که در آن نشست ۸۰ نماینده‌ی مردم حاضر و  ۱۵۶ عضو دیگر این  مجلس غیر حاضر بودند.

این نهاد می‌گوید که به تاریخ ۲۹ جوزا نیز نشستی به ریاست عبدالروف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان برگزار شد که در آن نشست ۷۵ نماینده حاضر و ۱۶۱ تن دیگر غیر حاضر بودند.

غیر حاضری و عدم حضور اکثریت قاطع نمایندگان مردم در مجلس همواره یکی از چالش‌های عمده‌ی فرا راه پارلمان افغانستان عنوان شده است.

بی اعتنایی اکثریت نمایندگان مجلس به این مساله،  سبب آن شد که هیات اداری این مجلس تصمیم بگیرند تا نمایندگانی که بیشتر از ۲۰ روز غیر حاضری کردند وظیفه‌ی شان را به حالت تعلیق در آورند.

براساس تصمیمی تازه‌ هیات اداری مجلس، هرگاه هر عضو این مجلس به گونه‌ی متواتر ۲۰ روز غیر حاضر باشد، نخست امتیاز‌هایش قطع و سپس وظیفه‌اش معلق می‌شود.

پیش از این به دلیل عدم حضور اعضای مجلس نمایندگان و تکمیل نشدن نصاب آن، اکثریت نشست‌های این مجلس برگزار نشده بود.