پاکستان اقامت پناهندگان افغان را برای دو سال تمدید کرد

  • انتشار: ۹ سرطان ۱۳۹۵
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 14130

روزنامه پاکستانی در حالی از تمدید اقامت پناهندگان افغان توسط دولت فدرال این کشور تا دو سال آینده می‌دهد که کمیسیاریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان نیز بسته کمکی برای بازگشت داوطلبانه این پناهندگان را دو برابر کرده است.

دیلی پاکستان گزارش داد؛ دولت فدرال پاکستان مدت اقامت پناهندگان افغانستانی در این کشور را برای دو سال دیگر تمدید کرد.

این در حالی است که دولت ایالتی خیبرپختونخوا پاکستان پیش از این با اعلام عدم تمدید اقامت پناهندگان افغان، بیش از دو هزار پناهنده را بازداشت و 400 نفر دیگر را از این کشورش اخراج کرد.

بر اساس منابع، دولت فدرال پاکستان برای تکمیل اقداماتی در رابطه با بازگشت پناهندگان افغان، مدت اقامت این پناهندگان را برای دو سال دیگر تمدید کرده است.

وزارت امور ایالتی و مرزی پاکستان اسناد مربوط به تمدید اقامت پناهندگان برای دو سال دیگر را به کابینه فدرال ارسال خواهد کرد.

پاکستان یک و نیم میلیون پناهنده افغان را با صدور کارت (POR) ثبت کرده است که مدت آن نیز فردا (30 ژوئن) پایان می‌یابد.

بر اساس ادعای پاکستان حدود سه میلیون پناهنده غیرقانونی افغان مقیم پاکستان هستند.

مشتاق غنی سخنگوی دولت ایالت خیبرپختونخوا روز گذشته در این مورد گفت: علاوه بر پناهندگان قانونی، حدود سه میلیون پناهنده غیرقانونی افغان مقیم پاکستان هستند و ایالت خیبرپختونخوا بیش از این نمی‌تواند این پناهندگان را تحمل کند.

وی گفته بود: اگر دولت فدرال تصمیم به تمدید مدت اقامت پناهندگان افغان بگیرد، دولت ایالتی خیبرپختونخوا به ناچار کمپ‌هایی برای مهاجرین افغان ایجاد خواهد کرد تا همه پناهندگان به آنجا انتقال یابند.

سخنگوی دولت ایالتی خیبرپختونخوا تاکید کرد: حضور پناهندگان افغان پس از 30 ژوئن در کمپ‌های مهاجرین محدود خواهد شد و حق رفت و آمد آزادانه نخواهند داشت.

از سوی دیگر، کمیسیاریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان بسته کمکی پناهندگان برای اخراج داوطلبانه از پاکستان را سیصد هزار روپیه (حدود 3865 دالر) تعیین کرده است.

بر اساس منابع، بسته کمکی سازمان ملل برای هر نفر از 200 دالر به 400 دالر افزایش یافته است.

در عین حال، «عبدالقادر بلوچ» وزیر امور ایالتی و مرزی پاکستان (سیفرون) از این اقدام کمیسیاریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان قدردانی کرده است.