برگزاری سمینار بررسی اندیشه‌های شهید «اسماعیل بلخی» در مشهد

  • انتشار: ۱ اسد ۱۴۰۱
  • سرویس: تیتر 2گوناگون
  • شناسه مطلب: 131890

به مناسبت پنجاه و چهارمین سالگرد شهادت علامه بلخی، از پیشگامان جنبش‌های عدالت خواهانه، و منادی وحدت میان اقوام و پیروان مذاهب مختلف افغانستان میزگردی با حضور علما، دانشجویان، اساتید و نخبگان علمی، چهره‌های سیاسی، برخی از نمایندگان پیشین مردم در پارلمان افغانستان، هیئت‌های مذهبی، ورزشکاران، هنرمندان و دیگر اقشار مختلف برگزار گردید.
در ابتدای این مراسم آقای موسوی دبیر بنیاد جیحون که میزبانی این نشست را به عهده داشت ضمن خوش‌آمد گویی به خانواده شهید بلخی، کارشناسان و مهمانان به ضرورت برگزاری چنین سمیناری در شرایط حاضر و تببین شخصیت وجودی «شهید بلخی» پرداخت و از دست دادن شهید بلخی را در ادامهٔ روند قدر ندانستن نخبگان از سوی جامعه و به نوعی «نخبه‌کشی» دانست.
وی بازخوانی آرا، اندیشه‌ها و عمل آن شهید والا مقام و لبیک به ندای او را گره گشای مشکلات امروز جامعه دانست.

در ادامه این مراسم خانم دکتر «شکوفه اکبرزاده» نویسنده، پژوهشگر و تصحیح کنندهٔ دیوان شهید بلخی، «سید اسحاق شجاعی» نویسنده و پژوهشگر، «عبدالحفیظ منصور» از رهبران جمعیت اسلامی و نماینده پیشین کابل در پارلمان افغانستان و «حجت الاسلام فصیحی غزنوی» در مورد شخصیت و اندیشه‌های وحدت بخش شهید بلخی صحبت نمودند.

حفیظ منصور در مورد شخصیت فراقومی شهید بلخی گفت که شهید بلخی با تأسیس احزاب ارشاد و اتحاد اسلامی نشان داد که یک شخص فراقومی و وحدت گراست و در حزب او از همه اقوام و مذاهب حضور داشتند وقتیکه علامه بلخی به شهادت رسیدند مردم افغانستان از همه اقوام و مذاهب در تشییع جنازه او شرکت نموده و از وی تجلیل کردند.

خانم اکبرزاده نیز در مورد اندیشه‌های شهید بلخی در مورد حضور و نقش زنان در جامعه گفت که شهید بلخی به حضور بانوان به عنوان نیمی از پیکر اجتماع در امور سیاسی و اجتماعی معتقد بود به همین دلیل خانواده و دختران خود را وارد عرصه اجتماع نمود.
فصیحی بارزترین ویژگی شهید بلخی را عامل بودن ایشان دانست و گفت که شهید بلخی به سخنانی که می‌گفت به آنها باور داشته و خودش به آن عمل می‌کرد و میان گفتار و رفتارش تفاوت وجود نداشت.
سید اسحاق شجاعی یکی دیگر از سخنرانان این مراسم که دو جلد کتاب هم در مورد شهید بلخی نوشته‌است شجاعت و صراحت کلام را از بارزترین ویژگی‌های بلخی عنوان کرده و گفت که شهید بلخی در راه مبارزه برای آزادی و عدالت با صراحت و شجاعت وارد میدان شده و ترس از خود نشان نداد و حتی در زندان تمام ظلم‌ها، بی‌عدالتی‌ها، فسادها و تبعیضات موجود را در ورق‌های بازپرسی نوشته و عامل تمام بدبختی مردم افغانستان را حکومت و دولت مردان دانستند.

سعادتی: روز عاشورا در یک کشور اسلامی باید «رخصتی عمومی» باشد

منبع: پیام آفتاب

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟