12 کارگر معدن ذعال سنگ که همگی از دایکندی بودند در راه برگشت به خانه تیرباران شدند

  • انتشار: ۱۸ جدی ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 16781

روز گذشته(جمعه) ساعت دو بعد از ظهر افراد مسلح ناشناس 12 تن از کارگران معدن ذغال سنگ را تیرباران کردند، گفته می شود تمامی این کارگران از ولسوالی شهرستان دایکندی بوده است.

آمر امنیت پولیس ولایت بغلان گفته است افراد مسلح در منطقۀ انار درۀ ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان تعدادی از کارگران یک معدن را کشته اند.

فیض محمد امیری ولسوال تاله و برفک ولایت بغلان گفت بعد از ظهر روز جمعه افراد مسلح در منطقه انار دره بر یک موتر حامل مسافرین حمله کرد که در نتیجه ان هفت تن کشته و چهار تن زخم برداشتند. اما گزارش های دیگر از کشته شدن سیزده نفر خبر میدهند.

ولسوال تاله و برفک گفت این افراد در یک معدن سنگ ذغال کار میکردند. وی اضافه کرده که افراد کشته شده باشندگان شهرستان ولایت دایکندی هستند.

آقای امیری گفت تا هنوز در مورد این قضیه معلومات دقیق در دست ندارد که حمله کنندگان بر موتر حامل این کارگران کی ها اند ولی گفت منطقه در دست افراد مسلح مخالف دولت است که گاهگاهی بر پوسته های امنیتی حمله می کنند.

ولسوال تاله و برفک این را هم خاطر نشان ساخت که در منطقه یی که حادثه صورت گرفته، هیچ نوع سهولت مخابراتی وجود ندارد.

مزد کارگران در معدن ذغال سنگ بغلان یک بر سه و یا یک بر چهار استخراج ذغال است که یک تُن ذغال سنگ این معدن به ۱۵۰۰ افغانی به فروش میرسد. برخی اوقات در اثر حفریات غیر فنی در معادن ذغال سنگ، بخشی از معدن منهدم گردیده باعث تلفات میگردد.