12 درصد جمعیت افغانستان، کشور را ترک کرده و مهاجر هستند!

  • انتشار: ۸ سنبله ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 15251

در تازه ترین گزارش سازمان جهانی مهاجرت که اخیرا به نشر رسیده است نشان می دهد که بیشتر از 12 درصد جمعیت افغانستان یعنی حدود 2 میلیون و 600 هزار نفر از اتباع افغانستان در کشورهای دیگر زندگی می کند.

سازمان جهانی مهاجرت در گزارش اخیر خود اعلام کرد که در ۶ ماه نخست سال جاری میلادی، حدود ۱۱۸ هزار نفر افغانستان را ترک کردند و بیش از ۱۲ درصد از جمعیت این کشور نیز بیرون از کشورشان زندگی می‌کنند.

سازمان جهانی مهاجرت در گزارش اخیر خود اعلام کرد: 2.6 میلیون تبعه افغانستان در بیش از 70 کشور دنیا مهاجر هستند در حالیکه برخی از این کشورها درخواست پناهندگان افغان  را رد کرده و شماری از این پناهندگان نیز بدون سرنوشت در خارج از افغانستان به سر می‌برند.

در گزارش آمده است که در دو سال اخیر 20 درصد از کل مهاجرین به اروپا اتباع افغانستان هستند و بیشترین درخواست پناهندگی در اروپا در سال جاری نیز مربوط به پناهندگان افغان می‌باشد.

براساس گزارش اخیر دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه‌ سازمان ملل متحد، در 6 ماه نخست سال جاری میلادی نزدیک به 118 هزار نفر افغانستان را ترک کرده و به دیگر کشورها پناهنده شده‌اند.

سازمان‌های مختلفی در کشورهای اروپایی در مورد علت مهاجرت افغانها به اروپا تحقیق کرده که براساس نتایج بدست آمده، ناامنی، بیکاری، فساد گسترده اداری در دولت و فقر مهمترین عوامل مهاجرت افغانها به اروپا اعلام شده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد نیز در گزارشی نوشت که تعداد آوارگان داخلی افغانستان نیز روز به روز بیشتر شده و در حال حاضر بیش از هزاران خانواده بر اثر ناامنی در افغانستان آواره شده‌اند و دولت این کشور نیز در کمک به انها ضعیف عمل کرده است.

براساس گزارشها، افغانستان 15 میلیون نیروی کار دارد که بخش اعظمی از این نیروها را جوانان تشکیل می‌دهند و یکی از تعهدات حکومت وحدت ملی ایجاد اشتغال برای جوانان بوده ولی در دو سال گذشته توجه چندانی به معضل بیکاری در این کشور نکرده است.