۷۵ کشته در آتش سوزی شفاخانه ذی‌قار عراق/ اعلام عزای عمومی

  • انتشار: ۲۲ سرطان ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 116567

نخست وزیر عراق دوشنبه شب جلسه اضطراری با تعدادی از وزرا و رهبران امنیتی عراق درباره علل و تبعات آتش سوزی در شفاخانه امام حسین در ولایت ذی‌قار تشکیل داد که منجر به کشته شدن دستکم ۷۵ تن شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شفق نیوز، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح ، عراق شب گذشته جلسه اضطراری برگزار کرد که شامل تعدادی از وزرا ، مقامات و رهبران امنیتی بود.

در این نشست که به منظور آگاهی از دلایل حادثه آتش سوزی شفاخانه الحسین (ع) در ولایت ذی قار و پیامدهای آن برگزار شد تصمیماتی مختلفی صادر شد که عبارتند از؛

۱- شروع تحقیقات سطح بالای دولت برای یافتن علل حادثه.

۲- یک تیم دولتی از گروهی از وزرا و رهبران امنیتی بلافاصله به ولایت ذی قار می‌روند تا مراحل داخلی را پیگیری کنند.

۳- توقیف مدیر بهداشت ذی قار ، رئیس شفاخانه و رئیس بخش دفاع مدنی در ولایت و آغاز تحقیقات از آن‌ها.

۴- همکاری وزارتخانه‌های مختلف برای ارسال کمک‌های فوری پزشکی و امدادی به ولایت ذی قار.

۵- شهید محسوب کردن قربانیان حادثه ، پاسخ دهی فوری به خواسته‌های آنها و اعزام مجروحانی که در شرایط وخیم به خارج از عراق هستند.

استعفای یونس قانونی از شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان

۶- اعلام عزای رسمی برای شهدای حادثه.

این آتش سوزی ساعاتی پس از آتش سوزی در مقر وزارت بهداشت عراق در بغداد رخ داد و طی آن ۷۵ تن کشته و شماری زیادی زخمی شدند که حال بیشترشان وخیم گزارش شده است.

مقامات محلی در ذی قار اعلام کردند که حریق کاملاً مهار و حالت اضطراری اعلام شده است.

همزمان یک منبع محلی رسمی گفت که مقامات ولایت ذی قار در حال بررسی استعفای جمعی در پی آتش سوزی فاجعه بار در شفاخانه بیماران کرونایی در ذی‌قار هستند.

وی گفت که احمد الخفاجی، یکی از مشاوران فرماندار به دولت محلی پیشنهاد کرده پس از حادثه استعفای جمعی دهند و این موضوع در واقع در حال بحث است.

از سوی دیگر یک منبع امنیتی رسمی در ولایت ذی قار با افشای نتایج تحقیقات مقدماتی در مورد حادثه آتش سوزی در شفاخانه امام حسین (ع) ذی‌قار گفت: “آنچه امروز رخ داد، خود جهنم است.”

وی افزود: “در این مرکز ۶۸ بیمار مبتلا به کرونا بستری بودند و هر فرد آلوده حداقل یک همراه داشت و تعداد کل افراد در مرکز بیش از ۱۴۰ نفر بود.”

وی افزود: ” تیم‌های امداد و نجات قادر به ورود به محل حادثه و نجات آنها نیستند و انتظار می‌رود عملیات برای بیرون آوردن اجساد پس از آرام شدن وضعیت اطراف شفاخانه آغاز شود. “

رئیس پارلمان عراق استعفا کرد

در مورد دلایل آتش سوزی نیز این مقام امنیتی گفت: “طبق نتایج تحقیقات مقدماتی، این حادثه به دلیل قطعی برق نبوده است.

از سوی دیگر سامان برزنجی ، وزیر بهداشت اقلیم کردستان عراق ، آمادگی شفاخانه های اقلیم برای پذیرش مجروحان حادثه آتش سوزی در ذی قار را اعلام کرد.

برزنجی گفت که با وزارت بهداشت دولت فدرال عراق ، فرماندار ذی قار و مدیر کل بهداشت ولایت ذی قار تماس تلفونی برقرار و آمادگی دولت اقلیم کردستان را برای امدادرسانی ، ارسال تجهیزات پزشکی لازم و پذیرش مجروحان در شفاخانه های اقلیم کردستان را اعلام کرده است.

آوریل گذشته نیز در اثر انفجار یک سیلندر اکسیژن، آتش سوزی گسترده مشابهی در شفاخانه “ابن الخطیب” بغداد رخ داد که مرکز بستری بیماران مبتلا به ویروس کرونا است.

به گفته وزارت کشور عراق ، در این حادثه ۸۲ تن کشته و ۱۱۰ تن زخمی شدند، اما کمیسیون حقوق بشر (که به طور رسمی با پارلمان مرتبط است) گفت که آتش سوزی ۱۳۰ کشته برجای گذاشت.
 

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟