۷۴۸ تبعه هند به دلیل کرونا از پاکستان خارج می‌شوند

  • انتشار: ۳۱ جوزا ۱۳۹۹
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 88288

وزارت امور خارجه پاکستان درخواست طرف هندی برای صدور مجوز خروج برای صدها تبعه این کشور در شهرهای مختلف پاکستان را پذیرفت. 

به گزارش منابع رسمی، ۷۴۸ نفر تبعه هندی قرار است در قالب سه گروه طی روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه آینده (۵، ۶ و ۷ سرطان) از طریق گذرگاه مرزی «واگا» به کشورشان بازگردند. 

همکاری‌های پاکستان و هند در دوران شیوع کرونا علی رغم تنش‌های سیاسی، دیپلماتیک و مرزی میان این دو کشور همسایه جنوب آسیا ادامه یافت و طی ماه‌های اخیر نیز ده‌ها پاکستانی که به دلیل قرنطینه کرونا در شهرهای هند گرفتار شده بودند، نیز با تعامل دو کشور، به پاکستان بازگشتند. 

با توجه به داده‌های وزارت امور خارجه هند، تاکنون ۱۰۷ هزار شهروند هندی از کشورهای خارجی به هند منتقل شده‌اند. بیش از ۳۴۰ هزار نفر هندی در کشورهای مختلف در طرح موسوم به “سامودرا سدو” دولت هند ثبت نام کرده و خواهان بازگشت به کشور خود شده‌اند. 

دولت هند حدود دو ماه پیش و پس از اعلام قرنطینه سراسری به منظور مقابله با کرونا، تمام پروازهای بین المللی به این کشور را متوقف کرد. این اقدام هزاران شهروند هندی که در خارج از این کشور به سر می‌بردند را گرفتار کرد. پروازهای بین المللی به هند همچنان مسدود هستند، اما پروازهای ویژه برای بازگرداندن متقاضیان هندی در حال انجام است. 

منبع: ایرنا