یک روایت خواندنی از نحوه فرار اشرف غنی

  • انتشار: ۸ سنبله ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 119769

یک روزنامه آمریکایی شرحی خواندنی از نحوه فرار اشرف غنی منتشر کرده است. 

به گزارش واشنگتن‌پست، غنی بدون آنکه معاونان و متحدانش را خبر کند همزمان با سقوط کابل و ترس از ورود طالبان به کاخ ریاست جمهوری و کشته شدن توسط آن‌ها، فرار کرد. 

روزنامه مذکور گزارش کرد، ناآرامی‌ها در دولت در حالی به وجود آمد که طالبان ۱۵ اوت وارد حومه کابل شد و این چیزی بود که مقام‌های ارشد در پایتخت افغانستان و واشنگتن چند هفته قبلش می‌دانستند که طالبان احتمالاً تلاش کند تا کابل را متصرف شود. 

اما در پی سقوط جلال‌آباد در ۱۴ اوت به دست طالبان، این شبه‌نظامیان خیلی زودتر ازآنچه پیش‌بینی می‌شد، کابل را تصرف کردند. 

مقام‌ها به واشنگتن‌پست گفتند، معاون‌های غنی برای صرف ناهار رفته بودند که یکی از معاون‌های ارشد رئیس‌جمهور به‌اشتباه برایش خبر آورد که طالبان وارد کاخ ریاست جمهوری شده و به دنبالش هستند. 

یکی از مشاورهای ارشد غنی به واشنگتن‌پست گفت: به رئیس‌جمهوری افغانستان گفته شد که یا گارد ریاست جمهوری هستند یا طالبان اما اگر بماند، او را خواهند کشت. 

گزارش‌شده که غنی پرسید می‌تواند به خانه‌اش برود تا وسایلش را جمع کند اما به او گفتند که زمانی ندارد و او به همراه همسر و معاون‌های ارشدش سوار بر بالگرد به ازبکستان رفت و بعد از آنجا به امارات. 

وقتی مقام‌ها از ناهار برگشتند، متوجه شدند که دفتر غنی خالی است و او رفته است. 

حقیقت این بود که طالبان هرگز در آن زمان وارد کاخ ریاست جمهوری نشده بود و بر اساس توافقی قرار شد حین گفتگو درباره تشکیل دولتی موقت در حومه کابل بماند. 

همچنین گزارش شد غنی از تکرار سرنوشت آخرین رئیس‌جمهوری پس از به دست گرفتن کنترل کشور به دست طالبان که به دست شبه‌نظامیان اعدام شد، هراس داشت. 

غنی نه متحدان آمریکایی و نه مقام‌های ارشد دولت را از خروج ناگهانی‌اش با خبر نکرد و این باعث شد تا دولت، فروپاشد. 

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *