یک جنرال وزارت داخله به 14 سال زندان محکوم شد

  • انتشار: ۲۱ جدی ۱۳۹۵
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 16882

محکمه اختصاصی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری عبدالواسع رووفی، جنرال وزارت داخله را به جرم “دریافت 150 هزار دالر رشوه و سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای‌اش” به ۱۴ سال زندان و 18 هزار افغانی جریمه نقدی محکوم کرد.

عبدالواسع رووفی مسئول کمیته ارزیابی تدارکات وزارت داخله که سابقه 35 سال کار در این وزارت را دارد، متهم است در حین وظیفه ۱۵۰ هزار دالر امریکایی رشوه از شرکت به نام فیدلس دریافت کرده است، وی همچنان متهم به استفاده نادرست از وظیفه دولتی محکوم شده است.

براساس اعلام محکمه متهم زمانی بازداشت شد که ریاست کمیته ارزیابی تدارکات وزارت داخله افغانستان را به عهده داشت.

در جریان محاکمه این مقام ارشد پولیس، اتهام‌های مطرح شده علیه خود را توطئه خواند و وکیل مدافع او نیز تلاش کرد که این اتهام‌های مطرح شده را بی‌اساس ثابت کند.

شیرآقا منیب، رئیس این محکمه این جنرال را به دلیل دریافت ۱۵۰ هزار دلار رشوه به مدت ۸ سال زندان و پرداخت جریمه معادل رشوه دریافت کرده، محکوم کرد.

آقای منیب همچنین او را به دلیل ساخت یک سند جعلی موتر و استفاده از آن به مدت شش سال و شش ماه به زندان محکوم کرد.

بر اساس تصمیم محکمه این حکم نهایی نیست و متهم حق تجدید نظر را دارد.

قبل از این نیز مرکز قضایی مبارزه با فساد اداری و جرایم سنگین یک دادستان ارشد را به جرم رشوه‌گیری به ۳۰ ماه زندان محکوم کرد.

با این همه شیر آقا منیب می‎گوید، مرتضی رحیمی معین تأمینات وزارت امور داخله، نوید الله بخشی رئیس تدارکات، محمد اکبر رحیمزی رئیس تشکیلات، حاجی محمد فراوول معاون لوجستیک این وزارت و آزاد خان ناصری مدیر ریاست تدارکات تحت تعقیب عدلی قرار دارند.