گوترش: افغانستان در آستانه یک فاجعه انسانی قرار دارد

  • انتشار: ۱۰ سنبله ۱۴۰۰
  • سرویس: بین المللسیاست
  • شناسه مطلب: 119913

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در بیانیه‌ای نسبت به بحران انسانی و اقتصادی در افغانستان واکنش نشان داده و از عمیق‌تر شدن این بحران، ابراز نگرانی کرد.

وی در این راستا اظهار کرد: تقریبا نیمی از جمعیت افغانستان یعنی چیزی حدود ۱۸ میلیون نفر نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند.

گوترش متذکر شد: انتظار می‌رود بیشتر از نیمی از کودکان افغان تا سال آینده دچار سوءتغذیه شوند. دسترسی مردم به خدمات اساسی کاهش می‌یابد.

دبیر کل سازمان ملل متحد تاکید کرد: از همه کشور‌های عضو سازمان ملل درخواست می‌کنیم تا در این روز‌ها که تاریک‌ترین ساعت نیاز مردم افغانستان محسوب می‌شود، بمنظور کمک‌های به موقع، منعطف و جامع خود اقدام کنند.

وی اظهار داشت: مردم افغانستان اکنون بیشتر از همیشه به حمایت جامعه بین‌المللی نیاز دارند. به‌دلیل قحطی شدید و شرایط سخت زمستانی که طی مدت کوتاهی شروع خواهد شد، به مواد غذایی، اقامتگاه و لوازم پزشکی بیشتر نیاز خواهد بود.

گوترش جامعه بین‌المللی را به حمایت مالی از مردم افغانستان در این روزهای تاریک دعوت کرده و گفت که سازمان ملل هفته آینده نیازهای اضطراری بشردوستانه در افغانستان را اعلام خواهد کرد.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *