گوترش: افغانستان درحال تجربه بحران غذایی است

  • انتشار: ۲۲ سنبله ۱۴۰۰
  • سرویس: بین المللسیاست
  • شناسه مطلب: 120618

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در خصوص تحولات افغانستان اعلام کرد کشور درحال تجربه بدترین بحران غذایی جهان است.

او در ادامه افزود: باید به کارکنان سازمان ملل اجازه داده شود وظیفه خود را بدون ترس در افغانستان انجام دهند. در افغانستان نیازمند پل هوایی برای رساندن کمک‌ها به مناطق مختلف هستیم.

دبیر کل سازمان ملل افزود: ما باید کمک‌های بشردوستانه را تقویت کرده و یک مسیر هوایی به چندین منطقه در این کشور باز کنیم. باید اطمینان حاصل کنیم تیم‌های ما آزادانه درخصوص حقوق زنان در افغانستان کار کنند. افغانستان برای دریافت کمک‌های فوری و بشردوستانه به بیش از ۶۰۰ میلیون دالر نیاز دارد، به ما اجازه دهید یک راه نجات برای مردم افغانستان فراهم کنیم، زیرا زمان کوتاه است و رویداد‌ها با سرعت اتفاق می‌افتند.

گوترش گفت: پس از دهه‌ها جنگ، رنج و ناامنی افغان‌ها با خطرناک‌ترین ساعت روز‌های زندگی خود روبرو هستند و اکنون زمان آن است جامعه بین‌المللی در کنار آن‌ها بایستد.حتی قبل از حوادث تلخ هفته‌های گذشته، افغان‌ها یکی از بدترین بحران‌های بشردوستانه را در جهان تجربه کردند، امروز از هر سه افغان یک نفر نمی‌داند وعده غذایی بعدی وجود دارد یا نه؟ نرخ فقر درحال افزایش است و صد‌ها نفر مجبور به ترک خانه‌های خود شدند‌

دبیرکل سازمان ملل افزود: در همین حین افغانستان با خشکسالی روبروست و چهارسال است که خشکسالی افغانستان را تهدید می‌کند، همچنین کووید-۱۹ هم در این کشور وجود دارد.

به نوشته باشگاه خبرنگاران، گوترش گفت: ما مکانیزم‌های محکمی برای هماهنگی در توسعه و تلاش‌های بشردوستانه ایجاد کردیم. سازمان ملل برای اجرای برنامه خود به بودجه، سرعت عمل و انعطاف‌پذیری نیاز دارد. روز گذشته پروازی از اسلام‌آباد به کابل صورت گرفت، اما تنها این پرواز کافی نیست و باید روزانه پرواز‌های بیشتری به افغانستان وارد شوند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *