گلوبال ریسرچ: بعد از هجوم آمریکا به افغانستان، معتادان به مواد مخدر در آمریکا افزایش یافت

  • انتشار: ۱۶ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 36688

یک رسانه آمریکایی نوشته است که بعد از هجوم آمریکا به افغانستان، در سال ۲۰۰۱ میزان کشت مواد مخدر در افغانستان به شدت افزایش پیدا کرده است و این افزایش و تولید مواد مخدر، به تعداد افراد معتاد در آمریکا افزوده است.

سایت اینترنتی گلوبال ریسرچ نوشت، با توجه به افزایش اعتیاد به مواد مخدر در آمریکا، این کشور از این تجارت پر سود در افغانستان بهره می برد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی سالیانه خود از بحران مواد مخدر و همچنین افزایش چشمگیر اعتیاد به هروئین در آمریکا ابراز نگرانی کرد بدون آن که علل آن را مورد بررسی قرار دهد.

حقیقت ناگفته این است که افزایش اعتیاد به هروئین در آمریکا با تهاجم به افغانستان به رهبری این کشور در اکتبر ۲۰۰۱ افزایش یافته است.

افغانستان تحت اشغال نظامی آمریکا تقریبا ۹۰ درصد مواد مخدر جهان را تولید می کند. تولید مواد مخدر در افغانستان از سال ۲۰۰۱ تا کنون ۴۹ برابر شده است و در سال ۲۰۱۷، تولید مواد مخدر در افغانستان به ۹ هزار تن رسید.

تولید مواد مخدر در افغانستان پیش از حمله آمریکا به این کشور کمی کاهش یافته بود اما پس از تهاجم و اشغال افغانستان به دست نیروهای آمریکایی و ناتو در هفتم اکتبر ۲۰۰۱، تولید مواد مخدر به سرعت افزایش یافت و بار دیگر به سطح قبل خود رسید.

در سال ۲۰۰۱ و پیش از حمله آمریکا و ناتو به افغانستان، ۱۸۹ هزار نفر در آمریکا هروئین مصرف می کردند. بر اساس بررسی دانشکده صحت عمومی دانشگاه کلمبیا، این تعداد در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۳ به سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسید.

در سال ۲۰۰۱، هزار و ۷۷۹ آمریکایی بر اثر مصرف بیش از حد هروئین جان خود را از دست دادند. تا سال ۲۰۱۶، تعداد آمریکایی هایی که به علت اعتیاد به مواد مخدر جان خود را از دست دادند به ۱۵ هزار و ۴۴۶ نفر رسید.

در سال ۲۰۱۷، همزمان با افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان، مناطق تحت کشت هروئین تا ۸۳ درصد افزایش یافت.

لازم به گفتن نیست که تجارت مواد مخدر یک تجارت چند میلیارد دالری است که دولت های آمریکا از آن حمایت کرده اند. واقعیت ناگفته این است که سیاست خارجی آمریکا حمایت از این تجارت پرسود است. قاچاق مواد مخدر سومین تجارت پر سود پس از تجارت نفت و سلاح است.

به گفته آبی مارتین، روزنامه نگار آمریکایی ، مدرک قانع کننده ای وجود ندارد که نشان دهد سیا مواد مخدر را از افغانستان خارج می کند. با این حال، باور این موضوع سخت است که در منطقه ای که به طور کامل تحت اشغال نظامی آمریکا است و کاملا تحت نظارت است، نتوان متوجه خروج مواد مخدر از کشتزارهای این کشور شد.