گزارش هایی از ساکن شدن هزاران کوچی پشتون در اطراف شهر هرات همزمان با انتصاب جمعه خان همدرد

  • انتشار: ۲۵ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 46268

گزارش ها از ولایت هرات حاکی از آن است که تعداد زیادی از کوچی های پشتون در اطراف این شهر جا به جا شده اند. این جا به جایی در حالی صورت می گیرد که گفته می شود بزودی جمعه خان همدرد یکی از نزدیکان حکمتیار به عنوان والی هرات گماشته خواهد شد.

منابع می گویند که حکومت می خواهد مهاجران بازگشته از پاکستان که عمدتا از قوم پشتون هستند را در زمین های تفکیک شده اسکان دهد و این در حالی است که بیم آن می رود در میان این مهاجران افراد پاکستانی و طالبان نیز وارد افغانستان شده باشد.

سیاست جابجایی قومی هر چند همواره برای حکومت ها مفید بوده اما مردم ملکی ولایت های ادغام شده را دچار اختلاف های فرهنگ – زبانی کرده است و همواره اقوام مختلف یکدیگر را مسوول افزایش ناامنی ها می دانند.

این گزارش در حالی مطرح می شود که همزمان اخباری مبنی بر انتصاب جمعه خان همدرد از افراد سرشناس حزب اسلامی حکمتیار در شمال افغانستان بحیث والی هرات از سوی اشرف غنی به گوش می رسد.

منابع در غرب کشور می گویند که برخی گزارشات حاکی از آن است که تعداد زیادی افراد پشتون از ولایت های مختلف افغانستان در اطراف شهر هرات ضمن نصب چادر اقدام به اطراق در منطقه نموده اند.

این افراد بیشتر در مناطق کروخ و شیدایی مستقر شده اند. برخی گمانه ها از طرح دولت برای پشتون سازی منطقه و تقسیم زمین های مردم تاجیک بین پشتونها حکایت دارد و برخی دیگر نیز بیان می کنند که دولت قصد دارد این افراد را مسلح و در برابر مخالفین خود از آنها استفاده نماید. شایعاتی نیز طرح گردیده مبنی بر اینکه عناصر افراطی و متمایل به گروه های وهابی در پوشش مهاجر اقدام به سکونت در این منطقه نموده‌اند.

بنا بر گزارش رسانه های خبری در روزهای اخیر انتصاب احتمالی جمعه خان همدرد بحیث والی هرات و همچنین حضور نیروهای اماراتی در منطقه هرات و فراه نمی تواند بی ارتباط با موضوع قومیت گرایی دولت و همچنین اجرای سیاست سرویس های اطلاعاتی بیگانه برای انتقال تروریستان به شمال کشور باشد.