گزارش رویترز از تمدید دوباره مذاکرات هسته ای ایران

  • انتشار: ۲۰ سرطان ۱۳۹۴
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 7144

خبرگزاری اطلس ـ خبرگزاری رویترز در گزارشی از وین به قلم جان ایریش و ارشد محمد نوشت:

ایران و شش قدرت جهانی، در سومین تمدید مذاکرات در دو هفته اخیر، برای رسیدن به توافق نهایی، تا روز دوشنبه به خود وقت دادند.

در این حال، تهران غرب را به سنگ اندازی در مسیر مذاکرات برای جلوگیری از توافق دائمی متهم کرده است.

هر دو طرف می گویند در گفتگوهای این دو هفته، پیشرفت داشته اند ولی فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس این روند را کند و دردناک خواند و همراه با لوران فابیوس، همتای فرانسوی اش، در حالی وین را ترک کردند که گفتند شنبه بازمی گردند.

مقامات آمریکا و اتحادیه اروپا که ضرب الاجل روز جمعه کنگره آمریکا را از دست داده اند اعلام کردند لغو تحریم ها را در چارچوب توافق موقت با ایران، تا دوشنبه تمدید کرده اند تا زمان بیشتری برای گفتگوهای نهایی داشته باشند.

ایران و شش قدرت جهانی شامل انگلیس، فرانسه، چین، آلمان، روسیه و آمریکا، در تلاشند از طریق مذاکره به بن بست 12 ساله برسر برنامه هسته ای ایران، پایان و این کار را از طریق محدود کردن فعالیت های هسته ای ایران در قبال لغو تحریم ها، انجام دهند.

طرف های مذاکره، بر سر موضوعاتی از جمله تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل متحد ضد ایران که غربی ها خواهان باقی ماندن آن هستند، دسترسی بازرسان به پایگاه های نظامی در ایران و پاسخ های تهران درباره ابعاد احتمالی نظامی فعالیت های گذشته اش، اختلاف دارند.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفت احتمال دارد تا روز جمعه به توافق برسیم و مذاکره کنندگان احتمالا پایان هفته را در وین خواهند بود.وی غرب را عامل بن بست در مذاکرات معرفی کرد.

ظریف درباره موضع قدرت های غربی در مذاکرات گفت: اکنون آنها درخواست های بیش از حدی دارند.

هاموند گفت وزیران خارجه روز شنبه گرد هم می آیند تا غلبه بر دیگر مشکلات را بررسی کنند. وی پیش از ترک وین به خبرنگاران گفت: ما در حال پیشرفتیم؛ ولی این روند به طور دردناکی کند است.

ظریف در این دو هفته، نشست های فشرده ای با جان کری وزیر خارجه آمریکا داشته است تا در ازای محدود کردن برنامه هسته ای ایران، امتیاز لغو تحریم ها را که اقتصاد کشورش را فلج کرده است، بگیرد.

هرگونه توافق، بزرگ ترین گام برای نزدیک شدن دوباره ایران و غرب خواهد بود که از زمان انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 مختل شده است.

ولی این مذاکرات تحت تاثیر سه بار تمدید ضرب الاجل در ده روز گذشته قرار گرفته است و دیپلمات ها می گویند بازی بین ظریف و کری در جریان است.

کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد آمریکا و متحدانش در مذاکرات، هرگز تا این حد به توافق با ایران، نزدیک نبوده اند ولی هیئت آمریکایی به طور نامحدود، منتظر نمی ماند.

شین هوا، خبرگزاری رسمی چین به نقل از یک منبع دیپلماتیک اعلام کرد غرب و تهران تقریبا درباره شفاف سازی برنامه هسته ای ایران به توافق رسیده اند.

مذاکره کنندگان، ضرب الاجل صبح جمعه را که کنگره آمریکا به مدت 30 روز برای بررسی توافق، معین کرده بود، نادیده گرفتند.

هرگونه توافقی که پیش از هفتم سپتامبر به کنگره فرستاده شود اکنون باید در مدت شصت روز، بازبینی شود.

مقامات آمریکایی پیشتر درباره تمدید بازبینی هرگونه توافقی، ابراز نگرانی کرده بودند ولی با نزدیک شدن ضرب الاجل و احتمال رعایت نشدن آن، از موضع خود در روزهای اخیر، کوتاه آمده بودند.

روز پنجشنبه کری گفت خویشتنداری واشنگتن در حال اتمام است. وی به خبرنگاران گفت: ما نمی توانیم تا ابد منتظر بمانیم؛‌ اگر تصمیمات جدی گرفته نشود، ما به طور قطع آماده اعلام پایان این روند خواهیم بود.

علی اکبر ولایتی مشاور ارشد آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم ایران، سخنان کری را بخشی از جنگ روانی آمریکا ضد ایران خواند.

یک مقام ارشد ایرانی که خواست نامش فاش نشود گفت آمریکا و دیگر قدرت های جهانی، تغییر موضع داده اند و به توافق موقت دوم آوریل استناد می کنند که این کار به معنای خالی کردن میدان برای رسیدن به توافق نهایی است.

این مقام گفت: ناگهان هر یک از آنان، خط قرمز خود را اعلام می کند؛‌انگلیس خط قرمز خود را دارد؛‌آمریکا نیز خط قرمز خود را دارد؛ ‌فرانسه و آلمان نیز همچنین!

در ایران نیز روز جمعه، عمق دشمنی دیرینه بیش از سه دهه با غرب، دوباره متجلی شد.

ایرانی‌ها، جمعه گذشته و آخرین جمعه ماه رمضان، که روز قدس نام دارد، شعار مرگ بر اسرائیل سر دادند تا حمایت خود از فلسطینیان نمایش دهند و ضد اسرائیل تظاهرات کردند و شعارهایی ضد شیطان بزرگ، آمریکا سر دادند.