گزارشی از مراسم رونمایی جلد اول دانشنامۀ هزاره در مشهد

  • انتشار: ۸ جدی ۱۳۹۷
  • سرویس: تیتر 2
  • شناسه مطلب: 51734

مراسم رونمایی از جلد اول دانشنامۀ هزاره در روز جمعه
۷/۱۰/۱۳۹۷، ساعت ۲ بعد از ظهر در فرهنگسرای انقلاب مشهد برگزار شد.

در این مراسم آقای ابوطالب مظفری، رئیس شورای علمی از طرف رییس و هیئت مدیره دانشنامه، به افراد حاضر خوش‌آمد گفت. ایشان گفت با اینکه دانشنامه هزاره اثر هویتی است ولی با این حال بنیاد دانشنامۀ هزاره تأکید ویژه بر جنبۀ علمی این اثر داشته است. دغدغۀ اصلی اعضا و مؤلفان دانشنامه از ابتدای کار، این بود که از خطوط انصاف و امور علمی و تحقیقی عبور نکنند.

خانم پروین ولی‌زاده، منشی شورای علمی دانشنامه به معرفی بنیاد دانشنامۀ هزاره، معرفی اعضا، به تشریح روند کار بنیاد دانشنامه در شش سال گذشته پرداخت و در پایان به طور مختصر به برخی ویژگی‌های جلد اول اشاره کرد.

سخنران بعدی آقای حسین رحیمی، مسئول بخش فرهنگی کنسولگری جمهوری اسلامی افغانستان بود، ایشان گفت: مردم افغانستان مخصوصاً مردم مهاجر افغانستان دچار یک سرگشتگی هویتی یا نوعی هویت‌گریزی شده‌اند، از اهمیت معرفی و حفظ هویت مردم افغانستان سخن گفت و ابراز امیدواری کرد، دانشنامۀ هزاره بتواند هویت فرهنگی ما را تقویت کند.

حجت‌الاسلام فصیحی غزنوی سخنران بعدی بود. ایشان گفت:تاکنون در جامعۀ ما برای هویت و سابقۀ تمدنی کار چندانی صورت نگرفته بود، دانشنامه هزاره نویدبخش این است که آثاری از این دست در جامعه تألیف شود. آقای فصیحی غزنوی گفت: دانشنامه نیازمند نقد منصفانه است نه نقد حزبی و گروهی. نیازمند همکاری تحقیقی و پژوهشی صاحبان قلم و همچنین نیازمند کمک‌های اقتصادی است.

در ادامه مراسم، فیلم مستند دانشنامه با عنوان” دانشنامۀ هزاره به روایت صاحب‌نظران و دست‌اندرکاران” پخش شد که جذاب‌‌ترین بخش این مراسم بود.

سخنران بعدی، آقای محمدکاظم کاظمی، شاعر و نویسنده و ویراستار دانشنامه بود. ایشان گفت: در روزگاری که کشور ما دچار ویرانی‌های زیادی است، نگارش و تدوین اثری چون دانشنامه به حفظ میراث کمک می‌کند و احساس جاودانگی به کشور و مردم ما خواهد داد. هر آنچه در دانشنامۀ هزاره نوشته می‌شود، ثبت و جاودانه خواهد شد. آقای کاظمی همکاری خود را با دانشنامه، تجربه‌ای خاص، بزرگ و ارزشمند بیان کرد.

آخرین سخنران مراسم دکتر حوریه بیانی بود. حوریه بیانی از وظیفۀ اخلاقی خوانندگان و مخاطبان گفت و خواست حمایت همه‌جانبه از دانشنامه داشته باشند. از نظر ایشان حمایت از دانشنامه وظیفۀ هر خانواده است و هر خانواده هزاره به عنوان یک خانواده انسانی باید یک دانشنامه تهیه کند. در مقابل از نویسندگان این اثر خواست وظیفه اخلاقی خود را در قبال خوانندگان این اثر فراموش نکنند و تأکید کرد حال که مردم دانشنامه را پذیرفته‌اند و هویت خود را در سطرهای این اثر جستجو می‌کنند، مؤلفان دانشنامه متعهد به این سرمایه عاطفی باشند.

رونمایی جلد اول دانشنامه با حضور شخصیت‌هایی چون: اسدالله وفایی، حجت‌الاسلام اسحاق اخلاقی، محمدکاظم کاظمی، حسین رحیمی، سید محمد مظفری، ابوطالب مظفری، مسئول ترانسپورت کنسولگری و حوریه بیانی صورت گرفت. در حین مراسم رونمایی حجت‌السلام اسحاق اخلاقی، محقق و پژوهشگر و نویسندۀ کتاب هزاره در جریان تاریخ خواست همه از بنیاد دانشنامۀ هزاره حمایت مالی داشته باشند.

در این مراسم شخصیت‌ها و نمایندگانِ نهاد مختلف شرکت داشتند: دفاتر آیات عظام محقق کابلی، موحدی نجفی و فیاض؛ بنیاد اندیشه، مجمع علما و فرهنگیان ولایت غور؛ بنیاد نخبگان و استعدادهای برتر مهاجران افغانستان؛ انجمن عکاسان افغانستان؛ خبرگزاری‌های اطلس و فارس؛ مسئولان فرهنگی و آتشه تجارت کنسولگری مشهد. جامعه امامیه هرات؛حجج اسلام اسحاق اخلاقی، فصیحی غزنوی، وفایی، دکتر مرتضوی؛ محمدکاظم کاظمی، حیدر محقق، محمدعلی داوطلب؛ احزاب سیاسی وحدت اسلامی، وحدت مردم، حزب اعتدال، حزب حراست، حزب الله افغانستان؛ خیریه‌های شهدا، خیرالبشر و خیرالمرسلین و امام جواد؛ رادیو دری؛ مؤسسه فرهنگی و هنری امیرخسرو دهلوی؛ انجمن پژوهشی حکمت؛ مؤسسه باور سبز.

نویسنده: محمدحسین فیاض