گردباد کرم باعث وحشت کاربران فضای مجازی شد+ فیلم

  • انتشار: ۱۶ حمل ۱۴۰۰
  • سرویس: گوناگون
  • شناسه مطلب: 109752

یکی از ساکنان ایالت نیوجرسی زمانی که برای پیاده روی صبحگاهی از خانه خود خارج شده بود با صحنه عجیبی مواجه شد. انبوهی از کرم‌ها در سطح پیاده رو و خیابان به شکل وحشت آوری گرد هم پیچیده و گردبادی عجیب و غریب را پدید آورده بودند. او که نمی‌خواست نامش فاش شود، این تصاویر را برای تیفانی فیشر، یکی از اعضای شورای شهر هوبوک ارسال کرد.

به این ترتیب تیفانی شیفر هم تصاویر را در فضای مجازی و صفحه فیسبوک خود منتشر کرد و موجب تعجب شدید کاربران شد به طوری که بسیاری این صحنه را وحشتناک و چیزی شبیه به فیلم‌های تخیلی توصیف کرده بودند. این عضو شورای شهر با انتشار تصاویر گردباد کِرم درصفحه‌اش نوشت: «این واضح است که کرم‌ها پس ازبارش باران‌های بهاری از خاک بیرون می‌آیند اما من درعمرم چنین صحنه‌ای را ندیده بودم.»

کرم‌ها از طریق پوست نفس می‌کشند، بنابراین طبق گفته دانشگاه ویسکانسین-مدیسون ، هنگامی که باران شدید یا مداوم، خاک را از آب اشباع می کند، کرم ها باید به سطح زمین بیایند. کرم های خاکی معمولاً منزوی هستند، اما گاهی اوقات روی سطح زمین به صورت جمعی دیده می‌شوند. محققان در سال ۲۰۱۰ در مجله بین المللی زیست شناسی رفتاری گزارش دادند که کرم‌ها به صورت گروهی جمع می‌شوند و با یکدیگر درمورد مسیر حرکت خود ارتباط برقرار می کنند .

 یک نمونه استثنایی گله کرم های خاکی در سال ۲۰۱۵ توسط محیط بانان در پارک ایالت آیزنهاور در دنیسون ، تگزاس ثبت و ضبط شد. در فیلمی که به کانال یوتیوب پارک های تگزاس و حیات وحش ارسال شده بود توده‌های عظیم کرم خاکی صورتی در جاده‌ها دیده می‌شوند. نمایندگان پارک در توضیحات ویدئویی نوشتند: ممکن است سیل اخیر این رفتار گله‌ای کرم‌ها را به وجود آورده باشد.

اما علت گردباد کرم در هوبوک کمتر مشخص است. کیونگ سو یو، استاد گروه خاک، آب و هوا در دانشگاه مینه سوتا گفت: این شکل گردباد واقعاً جالب است. او معتقد است دلیل ظهور کرم‌ها روی سطح زمین احتمالاً بارش بوده است. به عقیده او ارتعاشات ناشی از حفاری موش‌های کور سبب شده کرم‌های خاکی به سطح بیایند. اما شکل تندباد مانند آن مرموز است. انبوه کرم‌های خاکی زمانی ظاهر می‌شوند که یک تهدید محیط زیستی وجود داشته باشد. اما تصاویر ثبت شده اطلاعات کافی درباره شرایط محیطی را فراهم نمی‌کند.

به طور خلاصه، احتمالاً کرم‌ها به دلیل باران فراوان به سطح زمین آمده‌اند و به دلیل سختی سطح نتوانسته‌اند سوراخی به داخل زمین حفر کنند. شکل ایجاد شده نیز احتمالاً به روند تخلیه آب مربوط است و ارتباطی با رفتار خاص کرم‌های خاکی ندارد.