گاردین به نقل از خلبان نیروی هوایی افغانستان: دگروال نیروی هوایی بارها اعمال غیر مشروع انجام داده است

  • انتشار: ۱۳ عقرب ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 32816

گاردین به نقل از یک خلبان نیروی هوایی افغانستان نوشته است که دگروالی که چندی پیش متهم شده بود که با یک زن رابطه جنسی داشته است، بارها با زنان مختلف اعمال غیر مشروع انجام داده است.

در ویدئویی که در شبکه‌های مجازی منتشر شد، یک دگروال درحال رابطه جنسی با زنی است که از این مقام تقاضای ارتقای شغلی داشته است. این زن مخفیانه از این صحنه فیلمبرداری کرده است. چهره زن دیده نمی‌شود.

پیش از این رسانه‌ها گزارش داده‌ بودند که این زن می‌خواسته در اداره ارشد قوای هوایی افغانستان کار کند. هویت دگروال که در این ویدئو با زن رابطه جنسی دارد، مشخص شده اما این فرد آن را انکار کرده است.

یکی از خلبانان که نمی‌خواست نامش فاش شود به گاردین گفته است: «می‌دانم که این دگروال بارها با زنان مختلف این کار را کرده است.» خلبانی دیگر نیز گفته که این دگروال عادت داشت زنان را به اتاق کار خود دعوت کند و برای آنها فکاهی‌های ناخوشایند تعریف کند. هر دو خلبان به گاردین گفته‌اند که تاکنون از ترس از مجازات دراین‌باره حرفی نزده بودند.

محمد رادمنش معاون سخنگوى وزارت دفاع ملى گفته است که معاونت حقوقی وزارت دفاع ملی افغانستان، در مورد ویدئوى نشرشده تحقیقات را آغاز کرده و نتیجه را پس از پایان تحقیقات با رسانه‌ها درمیان خواهد گذاشت.

این ویدئو واکنش های بسیاری را برانگیخت. با این حال، تجربه آزار و خشونت جنسی برای بسیاری از زنان افغان، تجربه‌ای بسیار آشناست. پژوهش‌ها نشان می‌دهند بیش از ۹۰ درصد زنان در تمام مکان‌ها، از مکتب گرفته تا محل کار، زندان یا خیابان‌ها بی‌رحمانه مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند.

به نظر می‌رسد آزار و اذیت جنسی یکی از بزرگ‌ترین موانع برای افزایش نیروی کار زنان افغان است. از سال ۲۰۰۱ تاکنون، نرخ مشارکت زنان در محل کار از ۱۴.۵% به ۱۷.۶% رسیده است.

نورجان اکبر، کنشگر مدنی افغان که در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کند، به گاردین گفته است: «برای زنان افغان، [سخن گفتن از آزار جنسی در محل کار] مانند یک شمشیر دولبه است.»  «اگر زنی از آزار جنسی که تجربه کرده سخن بگوید، مردم می‌گویند: ببینید، گفته بودیم که نباید اجازه دهیم زنان کار کنند.» و اگر در این‌باره سکوت کنید ، مردم می‌گویند: « اگر شما برای پشتیبانی از زنان دیگر از آزار جنسی که تجربه کرده‌اید سخن نگوید این فرآیند قطعا ادامه خواهد یافت.»

زنی که سال‌های بسیاری در سازمان‌های دولتی مختلف افغانستان کار کرده، به گاردین گفته است: « در برخی از وزراتخانه‌ها، درخواست همخوابگی برای یک شغل یا  ارتقای شغلی زنان، یک پیش‌نیاز است.» به گفته این زن اگر کسی شما را حمایت نکند، کار پیدا کردن بسیار مشکل است. «اگر بستگان قدرتمندی ندارید باید با یکی از افراد قدرتمند همخوابه شوید.»

به گفته این زن، درخواست رابطه جنسی از سوی همکاران هم‌سن و سال نیز صورت می‌گیرد. « اگر تقاضایشان را نپذیرید، درباره شما بدوبیراه می‌گویند.»

سیلی غفار، فعال مدنی به گاردین گفته است:«تا زمانی که مجرمان از اجرای قانون مصون می‌شوند، برای زنان خطرناک خواهد بود که درباره آزار جنسی که متحمل شده‌اند، سخنی بگویند.»

به گفته او اگر یکی از اعضای مجلس که از زنان سوءاستفاده جنسی می‌کند، در ملا عام مجازات شود، دیگران جرأت چنین کاری را نخواهند کرد.

مصونیت از مجازات هنگام سوءاستفاده جنسی از زنان یک مردان، از سوی جوامع بین‌المللی نیز مورد حمایت قرار گرفته است. فرماندهان نظامی ایالات متحده به سربازان می‌گویند که از سوء استفاده جنسی از پسران در نیروهای امنیتی افغانستان چشم‌پوشی کنند. افرادی که سوءاستفاده‌های جنسی را گزارش دادند، مجازات می‌شوند و جایگاه شغلی خود را از دست می‌دهند.

ناامنی زنان افغان در جامعه و محیط کار چنان فراگیر است که نگرانی‌های فعالان و سازمان‌های حقوق بشری را سال‌هاست برانگیخته است.

سازمان دیدبان حقوق بشر در سال ۲۰۱۵ در گزارشی اعلام کرده بود که عدم دسترسی بانوان پلیس در افغانستان به تسهیلات ابتدایی از جمله تشناب و رختکن، سبب آزار جنسی بانوان پلیس شده است.