گاردین: اخراج دسته‌جمعی پناهجویان از کشور‌های اروپایی کلید خورده است

  • انتشار: ۱۶ ثور ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 112272

روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی فاش کرد اخراج دسته‌جمعی پناهجویان در کشور‌های اتحادیه اروپا شروع شده است و این اقدامات یکی از بزرگترین اخراج‌های دسته‌جمعی در دهه‌های گذشته است؛ همچنانکه این نشریه از مرگ دو هزار نفر در پی عملیات اخراج غیرقانونی این پناهجویان خبر داد.

این روزنامه در گزارش خود آورده است: کشور‌های اروپایی با حمایت آژانس مرزی اروپا (فرونتکس) به طور سیستماتیک و با استفاده از تاکتیک‌های غیرقانونی از جمله حمله وحشیانه به پناهجویان در بازداشت کردنشان یا انتقال هزاران پناهجو مثل کودکان فراری از جنگ، این افراد را مجبور به خروج از کشورشان می‌کنند.

این گزارش نشان داد آنچه را که سازمان ملل در خصوص افزایش حملات وحشیانه به پناهجویان از شروع همه‌گیری کرونا ارائه کرده بود، صحیح است.

گزارش گاردین افشا کرد از شروع ژانویه ۲۰۲۰ با اینکه شمار مهاجران به اروپا کم شده است، اما کشور‌هایی نظیر ایتالیا، مالت، یونان، کرواسی و اسپانیا قایق‌هایی را برای رهگیری مهاجران در دریا به کار گرفته اند که در این میان، اعمال خشونت و ضرب‌وشتم و نیز گاهی گرفته شدن وسایل و لباس‌های پناهجویان نیز مشاهده شده است.

در سال ۲۰۲۰ کرواسی خشونت علیه پناهجویان را تشدید کرد و پارلمان دانمارک در گزارشی اعلام کرد کرواسی از شروع سال ۲۰۲۰ و همه‌گیری کرونا نزدیک به ۱۸ هزار نفر مهاجر را با اعمال خشونت‌بار مثل واژگون سازی قایق در دریا و ضرب‌وشتم زنان و کودکان با میله‌های آهنی اخراج کرده یا از ورودشان به کرواسی جلوگیری نموده است.

به نوشته باشگاه خبرنگاران، طبق داده‌های کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، مقامات دریایی لیبی با حمایت ایتالیا از ابتدای شیوع همه‌گیری کرونا، حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ پناهجو را جمع‌آوری کرده و در مراکز بازداشت لیبی که با شکنجه آن‌ها را بازگردانده‌اند. درهمین حال صد‌ها نفر در دریا غرق شدند؛ اما نه لیبی و نه ایتالیا برای نجات آن‌ها مداخله نکردند.

نظرات(۰ دیدگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *