کوکابورا چیست؟ پرنده ای عصبانی با افسانه هایی باورنکردنی!

  • انتشار: ۱۸ حمل ۱۳۹۹
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 82626

کوکابورا چیست فرصت دیگری است که به دنیای عجیب و پر از رمز و راز حیوانات گوناگون از جمله پرنده ها سری بزنیم و به توانایی خداوند بزرگ در خلقت پی ببریم. بزرگی اش به یک مرغ دریایی می ماند با این تفاوت که کمی پهن تر و مربعی شکل است. در بال هایش ترکیبی از رنگ های مختلف از جمله کرمی و قهوه ای مایل به پوست گردو را مشاهده می کنید. اگر از روبرو به این پرنده کوچک که تلاش می کند خود را پرهیبت نشان دهد، نگاه کنید، مانند این است که موهای سرش را آلمانی اصلاح کرده است و همین تیپ قیافه اش را خشمگین و خشن نشان می دهد. این پرنده به محافظه کاری مشهور است.

کوکابورا چیست
کوکابورا چیست

کوکابورا چیست: پرنده ای با قهقه های انسان

به عنوان اولین نکته در مورد کوکابورا چیست، بد نیست نگاهی به شباهت صدای این پرنده کوچک گوشتخوار به صدای قهقه انسان بیندازیم: در قصه های افسانه ای مردم استرالیان داستانی وجود دارد که دلیل این شباهت را بازگو می  کند. طبق یکی از این داستان ها که «کوکابورا-ماهی خوارک» نام دارد، روی کوکابورا یک مار را می بیند که روی تخته سنگی حلقه زده است، پرنده چون گرسنه نیست مار را شکار نمی کند. در همین لحظه مار پرنده ای به نام دم جنبانک را شکار کرده می بلعد اما چند دقیقه بعد به دلیل سیری، مار این پرنده بلعیده شده را قی می کند. در این لحظه دم جنبانک در حالیکه قورباغه ای در منقار دارد از شکم مار خارج می شود. این پرخوری ما سبب می شود کوکابورا خنده ی بلند بزند واین خنده برای همیشه بر روی صدای این پرنده مانده جزئی از مشخصات او می شود.

درخواست برای آغاز روز

در قصه های افسانه ای مردم استرالیا نکته جال دیگری نیز در مورد کوکابورا چیست وجود دارد. براساس این قصه ها، وقتی کوکابورا قهقه می زند در اصل از موجودات آسمانی می خواهد که آتش بیفروزند تا زمین را گرم و روشن کنند و آغاز روز را نوید دهند. نام این پرنده کوچک گوشت خوار که ادای انسان را در می آورد نیز در زبان بومی استرالیایی از صدای خنده های بلند او که به خنده انسان ها شباهت دارد  گرفته شده است. در نظر بومیان استرالیایی روح بزرگ که خالق آسمان هاست، اولین کوکابورا را آفرید تا با صدای بلندش هر صبح که خورشید بالا می آید، مردم را از خواب بیدار کند و شادی و نشاط را در سراسر سرزمین استرالیا پراکنده سازد. با شاد شدن مردم، روح بزرگ نیز خوشحال می شود.

کوکابورا چیست؟

در این بخش از مطلب کوکابورا چیست نگاهی به مشخصات فیزیکی این پرنده کوچک می اندازیم: کوکابورا با نام علمی Dacelo پرنده ای از گروه پرندگانی است که در خشکی زندگی می کند، گوشت خوار است و به خانواده راسته سبزقباسانان و ماهی خورک ها تعلق دارد. این پرنده در زیستگاه های بومی استرالیا و گینه نو زندگی می کند و تاکنون چهار نوع از آنها شناسایی شده است. صدای این پرنده به قهقه انسان شبیه است و پرنده با این صدا در اصل به دشمنان خود هشدار می دهد که به قلمرو او نزدیک نشوند. «کوکابورای خندان و کوکابورای بال آبی» قهقه هایی دیوانه وار می زنند. کوکابورای بال آبی بزرگترین پرنده از گروه پرندگان ماهی خوارست که نوک بلند، سر مربعی شکل دارد، روی سر خطوط قهوه ای رنگ دیده می شود. در پرنده نر قسمت شانه ها، پایین تنه و دم به رنگ آبی است.

رنگ کوکابورا

در ادامه مطلب کوکابورا چیست، به رنگ این پرنده می پردازیم: کوکابورا در رنگ های مختلفی چون آبی، قهوه ای و سفید یافت می شوند، درپشت چشمان این پرنده یک لکه قهوه ای پررنگ دیده می شود که در کنار شکل خاص پرهای قسمت سرش هیبتی خشمگین به پرنده می دهد و شاید بتوان گفت کارتونی «پرنده خشمگین» از روی همین شکل ظاهری کوکابورا ساخته شده باشد. کوکابورا ۴۳ سانتی متر طول دارد و روی بال هایش نقره ای رنگ است.

تولید مثل کوکابورا

بدون شک کوکابورا چیست تا این لحظه برای شما جالب بوده است چون در شناخت یکی دیگر از عجایب دنیای پرندگان به شما کمک کرده است. کوکابورا در هر نوبت ۲ تا ۴ تخم می گذارد. جوجه های این پرنده هنگام تولد بسیار خشمگین و پر جنب و جوش هستند و جوجه های بزرگ تر جوجه های کوچک تر را با ضربات منقار از پای در می آورند. جوجه ها با نوک تیز و کوچک خود پوسته تخم را می شکافند و بیرون می آیند. جوجه های این پرنده لخت و کور به دنیا می آیند و در هفته های اول بسیار خشمگین می باشند. در یک یا دو ماه اول پدر و مادر روش شکار را به جوجه ها می آموزند و وقتی به اندازه کافی بزرگ شدند لانه را ترک می کنند.  

 غذای کوکابورا

در این بخش از کوکابورا چیست شما را با غذاهای مورد علاقه این پرنده خشمگین که از قهقه های بلندی شبیه به خنده های انسان برای ترساندن دشمنانش استفاده می کند، آشنا می سازیم. این پرنده گوشت خوار از موش، حشرات، مار، قورباغه، خزندگان کوچک و پرندگان کوچک تغذیه می کند. نوک کوکابورا به گونه ای است که برای شیرجه زدن و شکار مناسب است. پرنده با نوک باز به سمت طعمه شیرجه می زند و پس از شکار به شاخه درختی که از آن پرواز کرده بر می گردد، طعمه را چند بار به درخت می کوبد تا مطمئن شود مرده است. سپس طعمه را در بین چنگال هایش محکم گرفته له می کند و می خورد. این پرنده هنگام شکار مار دقت زیادی به خرج می دهد. در مواردی هم این پرنده غذای خود را بالا می آورد و قی می کند که در زیر لانه آثار بالا آوردن غذا دیده می شود.

حال که کوکابورا چیست را خواندید و این پرنده را شناختید می دانید که کوکابورا نماد استرالیا به شمار می رود. این پرنده بسیار خجالتی است و خود را میان شاخ و برگ درختان پنهان می کند.