کوریای شمالی از یک آزمایش موشکی «بسیار مهم» خبر داد

  • انتشار: ۱۷ قوس ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 71917
آزمایش موشکی

کوریای شمالی اعلام کرد، به یک آزمایش موشکی “بسیار مهم” دست زده است. به گزارش رسانه‌های کوریای شمالی، این آزمایش در تاسیسات سوها، واقع در شمالی غربی این کشور انجام شده است.

به نقل از خبرگزاری مرکزی کوریای شمالی، با ادامه رکود در مذاکرات هسته‌ای بین پیونگ‌یانگ و واشنگتن کوریای‌شمالی دست به آزمایش “بسیار مهمی” در تاسیسات سوها زده است.

سخنگوی آکادمی ملی علوم در کوریای شمالی تصریح کرد: آزمایش “بسیار مهمی” در این سایت پرتاب ماهواره در هفتم دسامبر ۲۰۱۹ انجام گرفت.

این سخنگو اضافه کرد، نتایج این آزمایش “تاثیر مهمی” بر تغییر “موضع استراتژیک” کوریای شمالی خواهد گذاشت.

در این گزارش خبرگزاری رسمی کوریای شمالی به ماهیت شیء آزمایش شده اشاره نشده اما سایت آن تاسیسات سوها اعلام شده که پیشتر برای پرتاب موشک به فضا از آن استفاده شده بود.

همچنین به گزارش بی.بی.سی، آمریکا می‌گوید کوریای شمالی پیشتر متعهد شده بود که مرکز سوها را برچیند. بنا بر گزارش‌ها، کوریای شمالی در این مرکز به پرتاب ماهواره و آزمایش موتور موشک‌های بالستیک می‌پردازد.

آمریکا و کوریای جنوبی هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

کوریای شمالی اخیرا هشدار داده بود که خط مشی جدیدی را در برابر آمریکا در پیش خواهد گرفت.

پیونگ یانگ روز جمعه (شش دسامبر) برای نخستین بار در ظرف یک سال گذشته حملات خود علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را از سر گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه کوریای شمالی گفت، اگر دونالد ترامپ، حالت تهاجمی دارد “باید آن را به عنوان بازگشت عارضه کُند ذهنی یک فرد پیر کُند ذهن تلقی کرد.”

کوریای شمالی اولین بار در سال ۲۰۱۷ دونالد ترامپ را “پیر و کم عقل” خطاب کرده بود.

کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی و دونالد ترامپ در ژوئن ۲۰۱۸ در سنگاپور و در فوریه سال ۲۰۱۹ در ویتنام دیدار کردند. هدف از آن دیدارها ترغیب کوریای شمالی به متوقف کردن برنامه هسته‌ای این کشور بود.

اما مذاکرات دو کشور، به رغم دیدار دو رهبر در ژوئن سال جاری در منطقه غیرنظامی بین دو کوریای متوقف شده است. در آن دیدار ترامپ به عنوان نخستین رئیس جمهوری آمریکا پا در خاک کوریای شمالی گذاشت.

بسیاری آن را دیداری نمایشی توصیف کردند که نتیجه روشنی نداشته است.

ترامپ در نشست ناتو که روز سه شنبه ۳ دسامبر در انگلیس برگزار شد رهبر کوریای شمالی را “مرد موشکی” توصیف کرد.

او همچنین گفت که آمریکا حق استفاده از نیروی نظامی علیه کوریای شمالی را محفوظ نگه می‌دارد.

در مقابل معاون وزارت خارجه کوریای شمالی در بیانیه‌ای که خبرگزاری دولتی این کشور منتشر کرده، هشدار داد که “جنگ لفظی” که از دو سال پیش بین دو کشور شروع شده احتمالا از سر گرفته می‌شود.

در سال ۲۰۱۷، مشاجرات لفظی بین رهبران دو کشور درگرفت. ترامپ، رهبر کوریای شمالی را “مرد موشکی کوچک” و “دیوانه” خطاب کرده و در مقابل کیم جونگ اون، ترامپ را “پیرمرد عقل باخته” نامیده بود.

در ماه‌های اخیر حملات لفظی بار دیگر بین دو کشور از سر گرفته شده است.

پیونگ یانگ تا پایان سال به واشنگتن برای ارائه پیشنهادات جدید فرصت داده و گفته است در صورتی که چنین اتفاقی نیفتد، “راه جدیدی” در پیش خواهد گرفت.