کنگره آمریکا خروج مشروط نظامی از افغانستان را تصویب کرد

  • انتشار: ۲۰ قوس ۱۳۹۹
  • سرویس: بین المللتیتر 2
  • شناسه مطلب: 101116

مجلس نمایندگان آمریکا بودجه دفاعی ۷۴۰ میلیارد دالری این کشور و لایحه خروج مشروط نظامیان این کشور از افغانستان را با ۳۳۵ رأی موافق در برابر ۷۸ رأی مخالف تصویب کرد.

قانونگذاران آمریکایی در این لایحه برای جلوگیری از خروج «شتاب‌زده» نظامیان آمریکایی از افغانستان، کاهش بیشتر سطح نیرو‌ها از این کشور را به گزارش‌دهی پنتاگون و سایر نهاد‌ها به کنگره و بررسی شرایط افغانستان مشروط کردند.

این در حالی است که شمار نظامیان آمریکایی مستقر در افغانستان از ۱۳ هزار نفر در آغاز سال ۲۰۲۰ به حدود ۴۵۰۰ نفر در ماه گذشته رسید و چندی پیش نیز سرپرست پنتاگون گفته بود که سطح نیرو‌ها در افغانستان تا ۲۵ جدی ۹۹ به ۲۵۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

لایحه کنگره در بودجه نظامی سال ۲۰۲۱ آمریکا این اجازه را می‌دهد که درصورت کاهش بیشتر نیروها، کنگره بودجه را متوقف کند مگر اینکه پنتاگون و سایر آژانس‌های امنیتی در گزارشی جزئیات تاثیر کاهش نیرو‌ها بر امنیت ملی آمریکا و سایر مسایل را توضیح دهند.

گفتنی است که ارائه چنین گزارشی پیش از کاهش نیرو‌ها به کمتر از ۴ هزار نفر و نیز پس از آن، هنگامی که نیرو‌ها به کمتر از ۲ هزار نفر کاهش یابد، الزامی است.

کنگره آمریکا همچنین تاکید کرد که هرگونه کاهش بیشتر سطح نیرو‌ها در افغانستان باید در هماهنگی با متحدان آمریکا و دولت افغانستان صورت گیرد.

«آدام اسمیت» رئیس کمیته دفاعی سنای آمریکا در این باره گفت: آنچه ما درباره افغانستان انجام می‌دهیم این است که رئیس جمهور برای خروج دلیل ارائه کند و ممکن است او چنین نکند. از دیدگاه من ما باید از افغانستان خارج شویم، اما این کار را باید مسئولانه باشد؛ این لایحه اجازه خروج غیرمسئولانه را نمی‌دهد.

منبع: تسنیم