کف دریا و فواید بیظیر آن را بشناسید!

  • انتشار: ۳۰ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: اطلس پلاس
  • شناسه مطلب: 78754

حتما تا به حال اسم کف دریا را شنیده اید و یا حتی شاید از آن استفاده کرده باشید. اما به راستی کف دریا چیست و چه اطلاعاتی درباره آن دارید؟ اطلس پلاس قصد دارد در این مطلب به معرفی و موارد استفاده از کف دریا بپردازد. پس با ما همراه باشید.

باید گفت کف دریا غضروف یا صدف دخلی یک جانور دریایی است که با مرگ این جانور نرم تن دریایی که بدنش غذای ماهی های بزرگتر می شود اما این غضروف برای آنها قابل خوردن نیست و به دلیل وزن سبکی که دارد به روی آب آمده و همراه با امواج دریا به ساحل هدایت می شود و مردم جنوب آن را جمع آوری می کنند. اسم این نرم تن خساک یا ماهی مرکب است که در اعماق آب های شور زندگی می کند.

کف دریا

کف دریا غضروفی به وزن خیلی سبک، رنگ آن سفید و متخلخل است. این غضروف دارای کلسیم  و مواد معدنی بسیار زیادی می باشد. از این رو یکی از موارد بسیار پراستفاده از آن، تغذیه پرنده ها در پرنده فروشی ها است که با خورده شدن توسط پرنده ها علاوه بر ساییده شدن نوک سبب هضم غذا و تقویت پوست تخم می شود. از دیگر استفاده های آن می توان به صاف و براق کردن نقاشی توسط نقاشان نام برد. برای انسان ها جنبه خوراکی نداشته و بیشتر برای استعمال خارجی استفاده می شود.

خواص و روش های استفاده از کف دریا

سفید کردن دندان ها با کف دریا

با مسواک زدن به وسیله پودرشده و مخلوط  کردن مساوی آن با زغال چوب سائیده شده، می توان دندان ها که رنگ زرد و یا سیاه به خود گرفته اند را سفید کرد.  

از بین بردن کک و مک

برای از بین بردن و پاکسازی پوست از کک و مک باید پودر شده آن را به همراه آبلیمو تازه مخلوط کرده وهر شب مقداری از آن را در محل مورد نظر بمالید و بعد از ده دقیقه با آب ولرم پوست را بشورید. برای بهبودی کامل باید حداقل به مدت چهل روز این عمل را انجام داد.

از بین بردن لکه های پوست

برای از بین بردن لکه هایی که روی سینه، دورگردن، دست ها  و صورت وجود دارد باید آن ابتدا پودر کرده و به همراه گل انار فارسی پودر شده و ماست مخلوط کنید و به  مدت نیم ساعت روی لکه ها بمالید. پس از این مدت صورت را با آب ولرم شستشو دهید.

مفید برای لاغری و سلولیت

برای لاغر شدن و یا برطرف کردن چربی های زیر پوستی، باید پورد شده آن را با همراه سرکه انگور مخلوط کرده و محل مورد نظر را بوسیله این مخلوط ماساژ دهید که این عمل بسیار مفید می باشد.

کلسیم مورد نیاز پرندگان

برای بر طرف کردن نیاز بدن پرندگان به کلسیم و مواد معدنی کف دریا بهترین گزینه می باشد چون علاوه براین ها در هنگام خوردن آن باعث سائیده شدن نوک پرنده شده و هم هضم غذای خورده شده را آسانتر می کند.همچنین سبب تقویت پوست تخم در پرنده های ماده می شود.

انواع ماسک های صورت با کف دریا

ماسک سفید آب

برای  تهیه این ماسک زینک اکساید روی و یا به عبارتی همان سفیدآب روی معروف را به همراه کف دریا و آرد نشاسته از هر کدام یک قاشق چای خوری و عسل و گلاب از هر کدام سه قاشق چای خوری و مقداری آب مخلوط کرده و روی صورت به مدت بیست دقیقه بگذارید و پس ازآن  صورت را با آب بشورید. این ماسک خاصیت شفافیت و لکه بری برای پوست دارد.

ماسک لیموترش

این ماسک با کف دریا و آب لیموترش تازه تهیه می شود. در افرادی که کک و مک هایشان ژنتیکی هستند این ماسک را باید حداقل دو تا سه ماه استفاده کنند و بعد از آن روغن شترمرغ بسیار موثر است.

ماسک شیر و کف دریا

برای تهیه این ماسک به مخلوطی از پودرشده آن و شیرنیاز دارید پس تهیه مخلوط ماسک را روی صورت خود گذاشته و همراه با بخور ملایم در حدود ۱۵ دقیقه صورت را دورانی ماساژدهید. اگر صورت شما جوش دارد و یا جنس پوست شما خشک است از سفیدآب روی و قلع هر کدام یک قاشق غذا خوری به همراه شیر کم چرب این ماسک را تهیه کنید. این ماسک به داشتن پوستی زیبا و سالم کمک  می کند و هر دو هفته یکبار می توان از آن استفاده کرد.

ماسک ماست

این ماسک در از بین بردن لک های صورت و پاکسازی و شفافیت پوست بسیار مفید است. برای این ماسک از مخلوط پودر کف دریا و ماست از هر کدام یک قاشق غذاخوری خمیری تهیه کرده و آن را به مدت بیست دقیقه روی پوست گذاشته و بعد از آن صورت را با آب ولرم شستشو دهید.

ماسک اسطوخودوس

موارد لازم برای تهیه این ماسک ۲ قاشق غذاخوری پودر شده کف دریا به همراه روغن اسطوخودوس و آب لیموترش تازه از هر کدام ۱ قاشق غذاخوری است. مخلوط این مواد را روی پوست صورت و حتی گردن بگذارید. کمی صبر کنید تا این مواد روی صورت خشک شود و ۱۵ دقیقه به همان اجازه دهید بماند. پس گذشت این زمان صورت را با آب سرد بشورید.

این ماسک ممکن است در مدت زمان خیلی کوتاه موثر باشد و پوست صورت را شفاف و روشن کند. برای از بین بردن جوش ها می توان از آن هفته ای دو مرتبه استفاده کرد این نکته را فرموش نکنید که حتما ضد آفتاب استفاده شود.

ماسک جوانه گندم

این ماسک از مخلوط پودر جوانه گندم و ماست کم چرب از هر کدام یک قاشق غذا خوری و پودر کف دریا نصف قاشق غذا خوری تهیه شده که مخلوط حاصل به صورت خمیری بدست می آید که آن را در حدود بیست دقیقه باید روی پوست بگذارید. پس از این مدت صورت را با آب ولرم شستشو دهید و هنگامی که کاملا ماسک از صورت شسته شد، صورت را دوباره با آب سرد بشورید تا منافذ باز پوست بسته شود.

برای از بین بردن لکه ای پوستی و داشتن پوستی شفاف و روشن باید به طور مداوم  حداقل هفته ای یک بار از این ماسک استفاده کرد.