کشف شهر ۳۰۰۰ ساله در مصر + تصاویر

  • انتشار: ۲۱ حمل ۱۴۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • شناسه مطلب: 110066

باستان‌شناسان مصر اعلام کردند بزرگترین شهر گمشده با قدمت بیش از ۳۰۰۰ هزار سال مدفون شده زیر ماسه‌ها را کشف کرده اند.

«زاهی حواس»، رئیس تیم باستان شناسی مصر از کشف شهر طلایی گمشده که «صعود آتون» نامیده می‌شده است در منطقه «الاقصر» که شهری در جنوب مصر و در امتداد رود نیل است و محل ساخت کاخ‌های پادشاهی بوده، خبر داد.

قدمت این شهر به دوران پادشاهی «آمنهوتپ سوم» برمی گردد و استفاده از آن تا زمان «توت عنخ آمون» یعنی ۳۰۰۰ سال پیش ادامه داشته است.

حواس درباره این کشف بزرگ گفت: ماموریت تیم کشف معبد بزرگتر پادشاه توت عنخ آمون بود، زیرا پیشتر دو معبد متعلق به او کشف شده بود، اما این شهر بزرگترین شهر مصر بوده است که یکی از بزرگتریم پادشاهان مصر آن را تاسیس کرده که از ۱۳۹۱ قبل میلاد تا ۱۳۵۳ حکومت می‌کرده است و حتی آمنهوتپ چهارم یعنی «آخناتون» نیز هشت سال در آن حضور داشته است.

او افزود: این شهر بزرگترین شهرک اداری و صنعتی در عصر امپراتوری مصر در کرانه باختری در منطقه اقصر بوده و خانه‌هایی با دیوار‌هایی به ارتفاع ۳ متر و خیابان‌های متعدد در آن دیده می‌شود.

«بتسی برایان»، استاد مصر شناسی در دانشگاه جان هاپکینز آمریکا اعلام کرد: کشف این شهر گمشده، دومین کشف مهم باستان شناسی پس از کشف مقبره توت عنخ آمون است و اینکه این کشف نه تنها نگاهی نادر به زندگی مصریان باستان در دوران امپراتوری دارد، بلکه به ما کمک خواهد کرد تا یکی از بزرگترین اسرار تاریخ را کشف و نمایان کنیم به ویژه اینکه چرا آخناتون و نفرتیتی تصمیم به حرکت به سوی «العمارنه» گرفتند.