کشته شدن ۷۰۰ غیر نظامی افغانستان در سال ۲۰۱۹ در حملات آمریکا

  • انتشار: ۱۸ قوس ۱۳۹۹
  • سرویس: امنیت و حوادث
  • شناسه مطلب: 100965

در گزارش محققان دانشگاه براون در ایالات متحده که روز دوشنبه منتشر شد، آمده است که تنها در سال ۲۰۱۹ حدود ۷۰۰ غیر نظامی در حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان کشته شده‌اند.

در این تحقیق آمده است که شمار غیر نظامیان افغانستان که در حملات هوایی آمریکا و متحدانش کشته شده‌اند، از سه سال پیش تاکنون ۳۳۰ درصد افزایش یافته است.

گروه تحقیقاتی «هزینه‌های جنگ» در دانشگاه براون، دلیل افزایش شمار تلفات غیر نظامی در افغانستان را تعدیل دستورالعمل‌های نظامی دانسته است. به گفته پژوهشگران، هرچند کاهش شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان منجر به افزایش حملات هوایی شده، اما به نظر می‌رسد که یکی از دلایل این امر افزایش فشارها بر گروه طالبان برای تن دادن به مذاکرات صلح باشد.

در گزارش گروه تحقیقاتی «هزینه‌های جنگ» آمده است که نیروی هوایی افغانستان اکنون بیش از هر زمان دیگری به غیرنظامیان افغانستان آسیب می‌زند.

به گفته پژوهشگران دانشگاه براون در نیمه اول سال جاری میلادی ۸۶ غیرنظامی در حملات هوایی ارتش افغانستان کشته و ۱۰۳ نفر نیز مجروح شده‌اند.

حملات هوایی آمریکا در افغانستان پس از دستیابی به توافق صلح با طالبان در ابتدای سال جاری میلادی کاهش یافته است.

این در حالی است که یافته‌های محققان دانشگاه براون نشان می‌دهد که ارتش افغانستان پس از توافق صلح آمریکا با گروه طالبان، حملات هوایی خود را افزایش داده است.