کرونا در دمای ۵ تا ۱۵ درجه بیشتر منتقل می‌شود/ آغاز موج دوم در پاییز آینده

  • انتشار: ۷ جوزا ۱۳۹۹
  • سرویس: اجتماعی
  • شناسه مطلب: 86793

بیش از نیمی از موارد ابتلا به ویروس کرونا در گرمای ۵ تا ۱۵ درجه سانتیگراد رخ داده و از این رو کارشناسان نسبت به آغاز موج دوم بیماری کویید ۱۹ به ویژه در شهرهای بزرگ در پاییز آینده هشدار می‌دهند.

به نقل از شینهوا، دانشمندان دانشگاه لانژو در شمال غربی چین با مطالعه رفتار کروناویروس جدید به این نتیجه رسیده‌اند که حدود ۶۰ درصد از بیماران COVID-19  در دمای هوای بین ۵ تا ۱۵ درجه سانتیگراد به آن مبتلا شده‌اند. آنها در تلاش برای یافتن الگوی انتقال کرونا به دمای محبوب آن پی بردند و دریافتند این رفتار ویروس مرگبار تقریبا در تمام دنیا و بین همه مبتلایان و بیماران یکسان بوده است.

از آنجا که دمای ۵ تا۱۵  درجه در پاییز شایع‌تر است، انتظار می‌رود موج دوم کرونا کمتر از چهار ماه دیگر از راه برسد و بیشتر شهرهای بزرگ عرض‌های میانه را تحت تاثیر قرار دهد. این شهرها بیشتر در مناطقی چون آمریکای شمالی، اروپا، روسیه، چین و بخش‌هایی از استرالیا و جنوب آسیا واقع شده‌اند. به این معنی که در روزهای پاییز دما در این شهرهای بزرگ معمولا بین۵ تا ۱۵ درجه سانتیگراد (۴۱ تا ۵۹ درجه فارنهایت) در نوسان است.

الگوی انتقال ویروس کرونا علاوه بر دمای هوا، با رطوبت موجود در هوا هم ارتباط مستقیم دارد. در واقع، حدود ۷۴ درصد از موارد ابتلا به COVID-19  در مناطقی رخ داده که میزان رطوبت هوا در آنها سه تا ۱۰ گرم در هر متر مربع بوده است. این مطالعه روی تقریبا ۳٫۷۵ میلیون بیمار مبتلا به کرونا در ۱۸۵ کشور و منطقه در دنیا بین روزهای ۲۱ جنوری تا ششم می انجام شده و از این رو یافته‌های آن را می‌توان به تمام مبتلایان تعمیم داد.

منبع: اسپوتنیک