کرزی به عمران خان: به نمایندگی از افغانستان در مجامع بین‌المللی صحبت نکنید

  • انتشار: ۲۹ قوس ۱۴۰۰
  • سرویس: تیتر 2سیاست
  • شناسه مطلب: 125392

حامد کرزی؛ رییس جمهوری پیشین سخنان عمران خان؛ نخست‌‌وزیر پاکستان در نشست وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی را توهین به مردم افغانستان خوانده و از او خواسته که به نمایندگی از افغانستان در مجامع بین‌المللی صحبت نکند.

کرزی شامگاه روز (یک شنبه، ۲۸ قوس) در اعلامیه‌ای همچنین سخنان عمران خان را تلاشی برای ایجاد تفرقه در میان مردم افغانستان دانسته‌است.

رییس جمهوری پیشین ادعای عمران خان درباره این که داعش در افغانستان تهدید برای پاکستان است، تبلیغ آشکار علیه افغانستان خوانده و گفته که «در واقع موضوع کاملا برعکس است و تهدید داعش از پاکستان به افغانستان هدایت می‌شود».

کرزی به دولت پاکستان توصیه کرده‌است که از تبلیغات علیه افغانستان و از مداخله «در امور داخلی ما خودداری کند».

او خطاب به عمران خان نوشته‌است: «از مداخله اکیدا خودداری کنید، به نمایندگی از افغانستان در مجامع بین‌المللی صحبت نکنید و برعکس سعی‌کنید روابط خوب و متمدنانه بین دو کشور به عنوان یک همسایه خوب برقرار کنید».

عمران خان؛ نخست‌وزیر پاکستان در سخنرانی خود در نشست سازمان همکاری اسلامی در اسلام‌آباد گفت که اگر جهان به موقع اقدام نکند، وضعیت افغانستان می‌تواند به بزرگترین «فاجعه ساخت دست بشر» منجر شود.

او افزود که بخش‌های صحی و آموزشی در افغانستان در حال نابودی است و جهان باید اقدامات فوری را انجام دهد؛ زیرا افغانستان به سرعت به سمت یک بحران انسانی پیش می‌رود.

پنتاگون: بدون حضور نظامی نیز می‌توانیم هراس‌افکنان را در افغانستان از بین ببریم

عمران خان هشدار داد که اگر فورا اقدامی صورت نگیرد، افغانستان به سمت هرج و مرج پیش می‌رود. او گفت که هر دولتی که نتواند به کارمندان دولتی، پزشکان و پرستاران حقوق بدهد، فرو می‌پاشد. عمران علاوه کرد که هرج و مرج در افغانستان به نفع هیچ کسی نیست و «قطعاً این برای ایالات متحده مناسب نیست».

او گفت که وضعیت افغانستان نیز ناشی از سال ها حکومت فاسد، تعلیق کمک‌های خارجی، مسدودشدن دارایی‌های خارجی و سیستم بانکی ناکارآمد است که می‌تواند منجر به فروپاشی هر کشوری شود.

نخست‌وزیر پاکستان اضافه کرد که به دلیل کمبود منابع، اگر دولت افغانستان قادر به مقابله با تروریزم نباشد، کشورهای دیگر نیز ممکن است با تأثیرات آن مواجه شوند.

عمران خان با اشاره به حضور داعش در افغانستان، گفت که تنها راه مقابله با این گروه‌های تروریستی، یک رژیم با ثبات در کابل است. او گفت که داعش قادر به انجام حملات بین‌المللی است.

نظرات(۰ دیدگاه)

نظر شما چیست؟