کرزی: انتخابات پیش رو افغانستان را به بحران خواهد برد/ تلاش ها برای برگزاری متوقف شود

  • انتشار: ۱ میزان ۱۳۹۸
  • سرویس: اخبار مهم
  • شناسه مطلب: 69328

«حامد کرزی» رییس جمهور پیشین کشور در نشستی با رهبران جهادی با بیان این که انخابات پیش رو افغانستان را به بحران می برد، خواستار توقف تلاش ها برای برگزاری انتخابات شد.

در اعلامیه دفتر رییس جمهور پیشین آمده است که در شرایط کنونی، سازماندهی انتخاباتی که مردم افغانستان آن را رهبری نمی‌کنند و پیش‌شرط‌های ابراز آزاد اراده مردم وجود ندارد، انتخابات کشور ما را به سوی یک بحران عمیق‌تر سیاسی و اجتماعی کشانده و به داعیه‌صلح هم نمی‌تواند کمک کند. 

به گفتۀ این اعلامیه، اوضاع امنیتی جاری، عدم کنترل حکومت بر بخش‌های مهمی از سرزمین افغانستان و عملا نبودن زمینه مشارکت عینی برای تعداد زیادی از مردم نشان از عدم برگزاری انتخابات عمومی و افغانستان شمول است. 

در اعلامیه آمده است که نبود اعتماد وسیع مردم افغانستان به مجریان و سازمان‌دهندگان انتخابات ریاست جمهوری و باور عمیق مردم به مهندسی گسترده انتخابات مزید بر علت است. از این‌رو مردم افغانستان با دلسردی و نگرانی جدی به انتخابات پیش‌رو می‌نگرند و ما هم در این نگرانی با مردم خود عمیقا شریک استیم. 

بر اساس این اعلامیه، واقعیت‌های بسیاری نشان می‌دهند که این انتخابات نه تنها موجب کاهش بحران در کشور نشده بلکه خود موجب بحران مضاعف، تفرقه بیشتر میان مردم و تضعیف نهاد‌ها و کاهش بیشتر اعتماد به دموکراسی و مشارکت سیاسی می‌شود. این جمع نمی‌تواند مسئولیت چنین امری را بر عهده بگیرد..

اعلامیه می افزاید: «توجه به روند صلح را نمی‌توان و نباید به تعویق انداخت بلکه باید تمام توجه و هم خود را متوجه تامین صلح و پایان خون‌ریزی در کشور نمود. ما یقین کامل داریم که تمام سیاسیون و وطن‌دوستان کشور ما و انسان‌های خواهان صلح به این ندای ما لبیک خواهند گفت.»

این اعلامیه نکات آتی را برای آغاز روند صلح پیشنهاد می‌کند. 

•    روند صلح باید یک روند شفاف، ملی، افغانستان‌شمول و زیر رهبری مردم افغانستان باشد. 

•    صلح تحقق نخواهد یافت مگر این که هیئت افغانستان‌شمول مردم و دولت افغانستان با تحریک طالبان هرچه زودتر مستقیما و مستقلانه به گفت‌وگو بپردازد.

•    این هیئت باید به نمایندگی از تمام مردم افغانستان و با یک موضع واحد ملی برای تحقق صلح وارد گفتگو شود.

•    از تحریک طالبان افغانستان دعوت می‌کنیم تا با هیات ملی و افغانستان‌شمول مردم و دولت افغانستان مستقیما به گفت‌وگو بپردازد.

•    روند متوقف شده صلح میان تحریک طالبان و ایالات متحده امریکا باید هرچه زودتر دوباره آغاز و راه برای شروع مذاکرات رسمی صلح میان افغان‌ها هموار شود.

•    گفتگو‌های صلح میان طالبان و ایالات متحده امریکا باید شفاف بوده و مردم افغانستان از تمام مسایلی که با سرنوشت آن‌ها رابطه دارد، آگاهی کامل داشته باشند.

•    هیچ صلحی که در آن حاکمیت مردم افغانستان بر سراسر قلمرو کشور کاملا تامین نشده و موجب تقویت نظام جمهوری اسلامی افغانستان نشود، نمی‌تواند پایدار و ماندگار باشد.

•    صلح ماندگار همان‌گونه که ایجاب داشتن یک اجماع ملی در داخل کشور را می‌نماید، باید از اجماع منطقوی و بین‌المللی نیز برخوردار باشد.

•    ما از همسایه‌های خود، کشور‌های منطقه و قدرت‌های بزرگ می‌خواهیم تا با تحکیم اجماع بین‌المللی در امر استقرار صلح با افغانستان نه تنها همکار شوند بلکه به عنوان کشور‌های تضمین کننده صلح و ثبات با ما متحد شوند.

در تصویرهایی که از این نشست از سوی دفتر آقای کرزی به طلوع نیوز رسیده اند شماری از چهره‌های سیاسی و جهادی کشور، از آن میان، یونس قانونی، محمد اسماعیل خان، عطامحمد نور، رنگین دادفر سپنتا و همچنان آغاجان معتصم عضو پیشین گروه طالبان، دیده می شوند.